Štrajk u KAP prekinut

by | dec 9, 2006 | Priča dana | 7 comments

\"

Radnici Kombinata aluminijuma su prekinuli štrajk i nastavili proizvodnju nakon pregovora koji su vođeni do rano jutros između štrajkača i poslovodstva uz posredovanje ministra ekonomije Branilira Gvozdenovića.

Radnici su prihvatili da plate budu povećane 10 odsto, pet procenata manje nego što su tražili.

Današnja štampa je objavila da su sinoć iza ponoći pregovori prekinuti, jer je za radnike bilo neprihvatljivo da u sporazumu bude odredba da za vrijeme važenja kolektivnog ugovora ne organizuju štrajk, osim u slučaju da poslodavac prekrši taj ugovor, pošto je pravo na štrajk zagarantovano ustavom.

Strahovalo se da bi, ukoliko štrajk bude nastavljen, elektroliza moglo biti trajno havarisano, pošto je taj ključni pogon održavalo svega desetak odsto radnika koji ne štrajkuju.

7 0 komentara

  1. Mr. Farsa

    Pođe Brano i završi ljudima posa. Prije njega odoše šu.ci iz opozicije da se izreklamiraju narodu ka brižni i utučeni. Gledajući ih čovjeku je bilo ža što se ljudi iscijepaše od tuge za štrajkačima. Mrke face, trake oko ruku i puno kamera. Sve je trajalo manje od sata, tj., dok su kamere bile tu, a onda su opozicionari skinuli trake, sjeli u bijesna auta i otišli ženama u tople domove. Štrajkači su mrznuli još dva dana, tj., dok nije Brano Gvozdenović doša.

  2. Savic

    da sam ja licno vlastnik otvorio bi knjige svakome da vidi , ukoliko i dalje nece da rade trazio bi pomoc sa strane i ako to nebi uspjelo zatvorio bi firmu !

  3. Valerij Tesla

    Gospodo,

    1. Tona aluminijuma je u zadnjih godinu dana skocila na berzi za preko 100%.

    2. Radnici KAP-a nijesu dobili povisicu u zadnjih 3-4 godine.

    3. Rukovodstvo KAP-a laze i shtima knjige da pokaze kako nemaju para, iako nikad bolje nijesu poslovali u istoriji ove kompanije.

    Zakljucak:

    Radnici KAP-a su nasamareni po ko zna koji put i samo zahvaljujuci losim ljudima – koji ih predstavljaju u sindikatu – ne mogu da ostvare ono sto im po svim pravilima pripada.

  4. Dunja

    Ovo vise nije socijalizam/komunizam sto znaci da vlasnik moze da plati koliko hoece i ako vam se ne svidja vi idite dje drugo dje vam je bolje i imate vise para. To sthe htjeli od gospon Mila i dobili. Sad kao tona skocila 100%, moze da skoci i 500% nema vise da se mi bunimo. Nase je da radimo i ako nam se ne svija trazi bolje. Ovi novopeceni sto sve znaju i oce u evropu ali kao da ja vidim koliko gazda pravi pa da mi poveca platu. E nema toga vise.

  5. D-revolucionar

    Uvijek ce biti strajkova ako bude vise onih nezadovoljnih na radnim mjestima u jednoj kompaniji. Doci ce jopet vremena kada ce radnici da preuzimaju privatizovane fabrike. Nicija nije do zore pucala, kaze se u nasem napacenom narodu.

    Nemoze ovako da bude u ovom svijetu: Sve je vise siromasnih i gladnih, bogati postaju bogatiji, sebicniji i pokvareniji. Jeste, novi globalisti i demokrati kazu, da cete imati sva prava, kako vi obicni smrtnici, tako i vase zene i djeca bice zasticena njihovim demokratskim zakonima. Koliko su dobre duse
    ti demokrate, po njihovim novim zakonima, stitice oni i vase zivotinje, nece oni (kao vi) da diskriminisu izmedju zivotinjskih “raznih sex-ova”, tako da i KUCKA I KUCAK imace ista prava.

    Kada se radi o onoj CRKAVICI OD PLATE, tu novi vlasnici privatizovanog dijela Crne Gore, se ponasaju kao da im je to od djedova ostalo. Nedaju mnogo, bojese da i vi ne postanete bogati, pa da tako stvore JEDNO- KlASNO DRUSTVO, sto nije bas dobro za demokratiju pocetkom Treceg Milenijuma.

    Sta da se radi, da bi radnik mogao jopet da zivi normalno od svoje plate. Demokratija nije dobra ako u takulinu nemas “cekina, pinjeza, para ili nijednog centa”. Koristeci njihovu demokratiju, imate pravo na strajk, imate pravo da vas posteno plate za vas rad.

  6. Milovan Vukov Jankovic ,Danska

    U srecnim DRZAVAMA se zna,
    ko je ZAKONODAVAC, ko je POSLODAVAC, ko je NAJEMNI RADNIK u JAVNOJ ILI PRIVATNOJ FIRMI.

    Evo se SINDIKAT izborio za MINIMALAC od 12 eura na SAT,
    NASH SINDIKAT se izborio za 50 eura MJESECHNE PLATE,
    KAKO SU SINDIKALCI RADILI,
    TAKO SU NAJEMNICI DOCHEKALI.

    NASHI SINDIKALCI SU UVIJEK BILI NAJEMNICI KOMUNISTA; SAD SU NAJEMNICI REZIMA, koji ce QURAC tamo OPOZICIJA,
    to mi nikad nece biti JASNO, SAD JE KASNO.

  7. Dobrilo

    Strajk je prekinut, sada zasucite rukave i pocnite da radite jer trebace vam novac oko ovih praznika. U dobre kompanije (kojih je sve manje i manje), nekada se dobijao neki bonus oko Nove Godine u visini mjesecne plate. Radnici su bili lojalni svome Poslodavcu. Jos toga nema kod nas u Crnu Goru. Globalizacija od nas pravi sebicnjake i bezosjecajne osobe. Bojim se NESTANKU DOBRIH LJUDI I ZENA.

Submit a Comment