Pandemija panike i straha

Objavljeno: 21.03.2020, 23:06h

Apelujem na sve pojedince, relevantne insitucije, Vladu Crne Gore da NE zaborave na ogroman uticaj panike koja vlada u ovakvim situacijama, koja, u značajnoj mjeri može dovesti do problema u funkcionisanju svih sistema društva, a posebno ZDRAVSTVENOG

Piše: Dr Maida Burdžović

Povodom pandemije uzrokovane COVID-19, virusom  iz gupe korona virusa želim da reagujem ovim putem. Istovremenio sa širenjem infekcije,  druga neprilika koja nas obuzima je strah.  Kod mnogih je on realan, čak i neophodan. Na žalost, velikom broju ljudi, zbog već narušenog mentalnog zdravlja on poprima karakter panike. Poznato je da ljudi različito reaguju na ovakvo iskustvo, borbom, bijekstvom i paralizom. Sva tri oblika su svojstvena ljudskom rodu pa i nama. Strah  od  smrti je tzv. primarni strah a njegov intezitet i trajanje može da varira. Strah od smrti svojih bližnjih takođe. Strah od ove infekcije i razvoja bolesti koja može imati smrtan ishod, zvuči realno.

U vremenu globalizacije,  brzina procesuiranja informacija i dezinformacija predstavlja ogromnu prijetnju, jer je skoro nemoguće spriječiti njihovo širenje. Čini se da ova ”pandemija panike” ne smije ništa manje biti tretirana  od pandemije COVIDOM-19.

Apelujem na sve pojedince, relevantne insitucije, Vladu Crne Gore da NE zaborave na ogroman uticaj panike koja vlada u ovakvim situacijama, koja, u značajnoj mjeri može dovesti do problema u funkcionisanju svih sistema društva, a posebno ZDRAVSTVENOG.

Poruka  “OSTANI DOMA” treba  da važi za sve one koji imaju adekvatne uslove za boravak u svom domu, o kojima ima ko da brine na adekvatan način. Ne zaboravimo da u našoj državi ima mnogo onih koji te uslove ne posjeduju. Zato nam je kao nikada do sad na testu SOLIDARNOST!!!!

Samorganizacija i sposobnost organizacije vrlo je individualna stvar, zato je potrebno da svi u svojim porodicama, kućama, susjedstvima, firmama, prepoznaju pojedince koji su u stanju da u ovoj situaciji vladaju razumom, da budu dovoljno kritični a njihove akcije adekavtne i korisne cijelokupnoj zajednici.

U ovoj kolektivnoj panici prisutan je i strah za ličnu i porodičnu egzistenciju. Adaptacija ličnosti je proces prilagođavanja na novonastalu situaciji i on traje.

Na žalost, većina ljudi će reagovati  dominantno iz emocionalnog dijela njihove ličnosti, a samim tim i mnogi od njih napraviti puno grešaka.

Poznato je da ljudi pod pritiskom reaguju “drugačije”, da mnogi od njih pokazuju svoje lične slabosti, nije vrijeme za kritike, ali jeste za SOLIDARNOST I KOOPERATIVNOST. To je jedino što posledice ove epidemije kod nas može svesti na minimum.

Doprinos svakog pojedinca je značajna, dakle moramo se slušati, pričati, čak i kada  su nam nečiji stavovi suprostavljeni. To je jedini način da dođemo do adekvatnog riješenja, koje na žalost za sada još ne možemo kompletno prepisati od drugih. Pametni uvijek uče na iskustvima drugih, ali ovaj put možemo pokazati da mi imamo dovoljno snage i pameti, naći riješenje kojim ćemo mi biti primjer drugima.

Ovim putem želim da podržim sve kolege koji se nalaze na prvoj liniji fronta, znam da će u ovoj situaciji kao bezbroj puta do sada pokazati svoju spremnost da daju sve od sebe za svakog oboljelog, bez obzira na rizik kome smo izloženi u ovoj situaciji, kao i mnogo godina unazad. Znam da je pritisak  jako veliki, da moraju odlučivati brzo, istovremeno uz veliku odgovornost. Vjerujem da ćemo opet dokazati na koga naše društvo uvijek može da računa.  Ovo je prilika da društvo shvati koliko smo  važan dio zajednice. Na žalost, mnogi su zaboravili.

Istovremeno očekujem od kolega psihijatara, saradnika psihologa čije sam riječi u nekoliko navrat već čula u medijima, da se otvore za saradnju i da daju svoj doprinos u saniranju panike i straha koji vlada. Omogućavanjem posebne linije za mentalno zdravlje, spriječimo pritisak na epidemiologe i ostale kolege i saradnike koji se hrabro bore da spriječe širenje, da adekvatno  liječe i saniraju posledica za zdravlje inficiranih. Takvim činjenjem bi smanjili pritisak na ostale zaposlene u zdravstvu, te ih sačuvali za dalje postupanje i spriječili njihovu prijevremenu iscrpljenost.

Medijima želim da zaborave na senzacionalnost, tiraže i popularnost , već da u ovom vremenu pokažu i zavrijede pažnju svih nas, na pravi način.

Još jednom upućujem iskrenu podršku Kordinacionom timu i Vladi Crne Gore za napore koje ulažu da očuvaju sistem i spriječe teške posledice po naše društvo.

Vrijeme je za TIŠINU  svih onih zluradih, zlonamjernih, sebičnih, nesposobnih … VRIJEME JE DA  GLASNO PROGOVORE ONI KOJI ŽELE DATI JAK DOPRINOS NAŠEM NARODU I CIJELOM  ČOVJEČANSTVU!!!! Sad je prilika za SVE nas!

Autorka je specijalista psihijatrije

Pratite nas na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Prije nego ostavite komentar, molimo vas da pročitate Pravila komentarisanja na Portalu PCNEN

Leave a Reply