Objavljeno: 30.10.2019, 15:44h
Neka dođu Filipinci, da vidimo kako će da izgleda kada visokoplatežnog gosta dočeka radna snaga iz Azije koja engleski natuca a nije bila dovoljno dobra da pođe bilo đe drugo
Piše: Aleksandar Dragićević
U posljednjoj emisiji ‘Reflektor’ TV Vijesti čuli smo od ministra sporta I mladih tezu koju guraju Žarko Radulović, direktor ‘Splendid’ i ostali hotelijeri i magovi turizma:
POSLA IMA, ALI MLADI NEĆE DA RADE!!!
Ne može dalje od istine biti ova izjava, a kao neko ko je 16 godina u turizmu imam pravo da stanem u odbranu sezonskih radnika i objasnim njihovu muku, jer sam tu muku i sam prošao i sa 31 godinu imam tri diskusa, dva čira, hroničnu premorenost. Sve to od sezonskog rada za druge.
Uzmimo, recimo, jednog dečka iz Nikšića koji želi da pomogne kućni budžet i sebi uplati studije. Zaputio se na primorje da radi kao čuvar plaže, šanker, konobar, obezbjedjenje.
– Da bi zaradio platu od 400 eura, on radi duple smjene i to: od 07:00 do 15:00, pa pauza od 15:00 do 18:00, pa onda ponovo rad od 18:00 do 02:00 ili 03:00 ujutro.
I tako svakog dana, nekih 150 dana.
– Ukoliko dobije smještaj, to je obično u nekoj staroj memljivoj kući, gdje u sobi spava po 4-5-6-8 drugih sezonskih radnika. Kuća je bez klime ili osnovnih uslova za život. Jedno kupatilo dijeli po 15 ljudi, a jednu veš mašinu po 30.
– Ukoliko ne želi da živi kao pas, odlučuje se da od plate odvoji 100-150 eura i plati stan sa par cimera.
– Većina objekata nema hranu kao dodatni vid motivacije, a kako su naši turistički centri duplo skuplji od NK, tako na ishranu mjesečno mora izdvojiti nekih 200 eura. Ukoliko u ponudi ima hrana, to je uglavnom ono što je ostalo od prethodne noći od turista ili – kuvane riblje glave ili ucrvljala pršuta i bajata salata.
– Ukoliko želi ta mlada osoba da ode na plažu i ako uspije izboksovati slobodno prijepodne, i uz put popije kafu ili kokakolu, to zadovoljstvo će ga koštati pola dnevnice
– ‘Menadžeri’ i vlasnici su skoro svi do jednog novopečeni biznismeni koji na radnike gledaju kao na stoku koja postoji da njima donese profit.
– Ukoliko se desi da se ova mlada osoba razboli, pa mora preležati par dana – za iste neće biti plaćena a za bilo kakav vid zdravstvene zaštite sama se snalazi. Ukoliko je ozbiljniji problem, menadžment će tu osobu poslati doma kako bi oslobodili krevet u kolektivnom smještaju za sledećeg roba.
Poenta priče je da osoba koja se odluči na žrtvu da radi kao sezonski radnik, a ne radi kao konobar koji ima bakšiš, samim odlaskom na rad ide u minus, jer su plate ponižavajuće.
Oni sa više iskustva rade na kruzerima za 2000+ eura mjesečno ili jednostavno odu u Hrvatsku za 1000+ eura, smještaj, hranu i radno vrijeme od osam (8) sati.
Filipinci u Crnu Goru mogu doći, ali oni zahtjevaju:
– Slobodan dan
– radno vrijeme 8h dnevno
– minimalnu platu 750 eura
– smještaj (u sobama sa ne više od 3 osobe)
– hranu (3 obroka)
– povratnu kartu za Filipine
I neka dođu, da vidimo kako će da izgleda kada visokoplatežnog gosta dočeka radna snaga iz Azije koja engleski natuca a nije bila dovoljno dobra da pođe bilo đe drugo.
Branko Milanović, srpsko-američki ekonomista, upozorava da nejednakost koju stvara svjetski kapitalističkli poredak vodi do stvaranja nove aristokratije.
O korijenima globalne finansijske i gospodarske krize 2008. godine
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je otvorio danas gasovod Balkanski tok, dio rusko-turskog projekta Turski tok, i najavio da će građani uskoro plaćati nižu cijenu gasa.
Branko Milanović, srpsko-američki ekonomista, upozorava da nejednakost koju stvara svjetski kapitalističkli poredak vodi do stvaranja nove aristokratije.
O korijenima globalne finansijske i gospodarske krize 2008. godine
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je otvorio danas gasovod Balkanski tok, dio rusko-turskog projekta Turski tok, i najavio da će građani uskoro plaćati nižu cijenu gasa.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.