Partija ovlastila premijera Lukšića i ministra Stijepovića da nastave pregovore o jeziku

by | aug 25, 2011 | Priča dana | 0 comments

Premijer Igor Lukšić i ministar prosvjete Slavoljub Stijepović imamu bezrezervnu podršku Demokratske partije socijalista da u narednih nekoliko dana nastave pregovore sa liderima opozicije u vezi sa izmjenama Zakona o opštem obrazovanju, prenosi radio Antena M odluku Predsjedništva DPS-a, koje se danas sastalo.

DPS naglašava da će u tim pregovorima ići samo do granica poštovanja Ustava.

“Ono što je okvir dogovaranja jeste crnogorski Ustav“, kazao je portparol DPS Rajko Kovačević za Antenu M.

On je rekao da Predsjedništvo nije razgovaralo o eventualnom organizovanju vanrednih parlamentarnih izbora, što je nagovijesti premijer Lukšić u posljednjem razgovoru sa opozicionim liderima.

Vodeće opozicione stranke zahtijevaju izjednačavanje položaja srpskog i crnogorskog jezika u školskoj nastavi.

Ustavom Crne Gore je crnogorski jezik definisan kao službeni, a srpski kao jedan od jezika u službenoj upotrebi.

Prema posljednjem popisu, 42,88 odsto žitelja Crne Gore se izjasnilo da govori srpskim jezikom, a 28,73 odsto da govori crnogorskim.

0 Comments

Submit a Comment