Osumnjičen hidžab, prekršen Ustav

by | aug 23, 2010 | Priča dana | 15 comments

\"Ilustracija\"Kompanija Sekjuriti Gard Montenegro se izvinila Islamskoj zajednici Crne Gore zbog toga što je njihov radnik zabranio ulazak u Hipotekarnu banku u Bijelom Polju muslimanki V.M. zbog nošenja hidžaba. Izvinjenje je uslijedilo nakon što ga je zatražio reis Rifat Fejzić, koji je podsjetio da se, prema crnogorskom zakonu, muslimanke mogu i za lična dokumenta fotografisati sa hidžabom.

Izvinjenje ne oslobađa od krivične odgovornosti, smatra Inicijativa mladih za ljudska prava, a kancelarija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda je saopštila da se radi o grubom kršenju ustavne odredbe.

"Izvinjavam se Islamskoj zajednici u Crnoj Gori. Pozvao sam porodicu V.M. i izvinio se zbog pogrešne procjene radnika obezbjeđenja", kazao je agenciji Mina vlasnik kompanije za obezbjeđenje Marjan Marjanović, prenose elektronski mediji.

On je objasnio da se incident dogodio greškom, zbog pojačanih mjera bezbjednosti, kada su u pitanju osobe kojima je uljed nošenja kapa, marama ili drugih odjevnih predmeta zaklonjeno lice.

Radnik obezbjeđenja je, prema navodima Marjanovića, suspendovan.

Prethodno je Hipotekarna banka "izrazila žaljenje zbog tog incidenta i ogradila se od takvog postupka obezbjeđenja.

15 0 komentara

  1. lids

    Cu izvinio se-zasta…!
    Ljudi moji islamska zajednica nema namjeru vaditi se iz 9 vijeka..i kakv covjek odobrava pokrivanje zene u ovim sparnim danima..pa i mi je moramo mirisat kad prodje pored nas..
    Ajde jos da pocnu sa kamenovanjem i onda cemo se svi cesat po glavi..

  2. Cako

    Lids nije da me zanima ova vijest, cak naprotiv bas neinteresantno, ali ko si ti da uvodis neke nove zakonike… da nijesi mozda Toni Bler ili ne daj ti Boze Nikola Sarkozi?

  3. Veljko B Ilic

    Pa naravno, trebaju da se izvine, i da se to nece nikada desiti u Crnoj Gori. Fino je pogledati zene koje su ubradjene. I hriscanke su u nase krajeve povezivale kosu maramom. Neke starije zene jos uvijek nose crne marame. To je potpuno normalno i ispravno da se kosa sacuva od prasine, nevremena, i da dlake sa glave ne padaju dok zene spremaju jelo. To treba da bude prihvvatljivo za sve civilizovane gradjane.

  4. Libero

    Za potpisnika pod nickom “lids”:
    Slusaj jado, citam vase skribanterije i samo mogu konstatirati da ste jako bolesni i tesko cete se izlijeciti, jer vam je u srcu i dusi usla mrznja prema drugim i drugacijim. Takvi poput vas najcesce plate svojom glavom.
    Mozda nekome jos nije jasno sta je hidzab?
    Samo cu dati par pojasnjenja koja vam vjerujem nece biti suvisna.

    Hidzab je islamska nosnja zene muslimanke, i nosenje je naredba Allaha dž.š..
    Sam hidzab podrazumijeva ono što prekriva zenu i njena stidna mjesta – odnosno stiti njeno tijelo od stranih pogleda i ne dozvoljava strancu da vidi njene ljepote.
    Jednom rijecju hidzab je za zenu sto je skoljka za biser.

  5. lids

    Posto vidim da su se muskarcine ovdje pomamile i da brane ovu rugobu,ajde i da odgovorim..
    Cako-Francuska kao zemlja mode i slobode i Engleska,imaju totalno pravo da zabrane da ih saka zatucanih vraca unazad..Danas zene idu na mjesec na odmor-ko ste vi da ih zatupljujete.I svaka cast i njima a i Njemackoj,koja ce uskoro isto uraditi sto i francuzi i englezi..

  6. lids

    LIBERO-
    ja vjerujem da vi nemate problema parit oci sa nepokrivenim u ovim ljetnjim danima..a gledat bijedu koja ni dijete na plazi ne smije povest ako nije pokrivena je tuzno..
    Samo vi zatucani mozete branit religijske gluposti i naturivat ih slabijima..mi zalimo njih a jos vise vas..jer nikad nista dobro od prikrivanja nije izaslo..
    Biseri su kolekcija izmeta skoljke-ali ako nemate problema pokrivat zenu sto bi se cudili sto ju nazivate pogrdnim imenima.

  7. Libero

    Lids:
    Ako imate isto misljenje prema monahinjama i casnim sestrama onda je jadno to drustvo i drzava u kojoj zivite.
    Ogavno je voditi diskusije sa primitivcima i ponizno je spustati se na takav nivo.

  8. Zipp

    @Lids
    Tvoj komentar je u najmanju ruku neprimjeren, da ne kažem da odiše mržnjom.
    Zašto bi meni, tebi ili nekom trećem smetao hidžab? Da li nas on ugrožava na bilo koji način?
    Zamisli da ja kažem npr. “smetaju mi oni popovi čije je tijelo svo prekriveno crnom odorom na ovoj vrućini, nose dugačku bradu, pa zaudaraju…”
    Ili da nešto slično kažem za časne sestre, monahinje…
    Neka svako nosi što hoće, prati svoje običaje ili vjerska uvjerenja, ako time ne ugrožava druge. A priznat ćeš da hidžab nikog ne ugrožava. Osim možda ljude sa predrasudam, nadojene mržnjom.
    Niko se ne buni, niti mu smeta kada neke žene idu ulicom sa tako dubokim dekoltem da se naziru….
    Ili, opet kada nose mini suknju gdje se vidi donji veš.
    I to nekom smeta(meni ne), ali nikom ne pada na pamet da tako što zabrani pa ni Francuskoj. Mada, eto, počelo je od zabrane hidžaba, pa ide zabrana toplesa. Ko zna koja je seledeća zabrana?

  9. lids

    LIBERO-

    Monahije i casne sestre sluze boga-i to je profesija..
    Ove sto se pokrivaju sluze impotentne jadove,koji sa izivljavanjem misle da su muskarcine..
    Nema prevrtanja stvari niti se ove moze uporedit.

  10. Zipp

    Kažeš “monahinje i časne sestre služe Boga”
    Isto tako djevojke i žene koje nose hidžab to rade u ime vjere u Boga i propisanih pravila po Kuranu.
    Ako bih bio maliciozan, onda bih mogao napisati da smo mi impotentni a ne muškarci čije žene nose hidžab. Jer, po logici stvari, nama žene trebaju da idu ulicom plougole, obučene na granici pristojnosti, da bi ih mi primjetili tj. da bi probudili strast u nama!

  11. lids

    ZIPP

    Ovo nema veze sa mrznjom-a ima sve sa kontrolom koju pokusavaju nametnuti..
    Samo pitajte bosanke koje su kao izbjeglice zavrsile u pakistanu..ha,ha,ha..
    Molile su i kumile beogradsku ambasadu da ih izvuce od talibanaca.Radije bi poginule od srpskog metka nego od pakistanskih batina i skrivanja pod vrecom koje su im odmah na aerodromu podijelili..
    Smeta li mi smeta-iz mnogo vise razloga a najvise zbog toga sto su vehabije i od tih zena napravile ubice.
    Otkud ja znam sta nosi ispod vrece,isto tako smeta i englezima,i spancima,i francuzima.
    I najbolji dan ce biti kada i CG zabrani to ruglo.
    I impotentni se samo sluze religojom za kontrolu,jer za bolje niti su – niti ce biti.

  12. Libero

    Vidim da Lids svoj veliko nacionalizam i sovinizam odrzava na vijagri. Mislim da bi se i njegova porodica trebala zabrinuti pored kakvog genocidnog monstruma zive.
    Bosanske koje spominjes da su se navodno molile vasoj genocidnoj bratiji za milost zasluzile su mnogo zescu kaznu od kamenovanja.
    Drugo, cisto sumnjam da je u tolikoj nemilosti da se moli genocidasima da je izbave.

  13. petar

    Ako bi se pitali policija i bezbjednosne agencije, oni bi propisali da budemo sasvim prozirni, da nam se u mozgu moze jasno prozreti i zacetak najbezazlenije misli. Sta znaci da se vidi lice, ako na pravo moze staviti sasvim uvjerljivu masku i tako zavarati. Istinski razbojnik i terorista moze oruzje skriti u bilo cemu. Moye, recimo, nag usetati medju ljude, a umjesto sata na ruci nositi paklenu masinu. Teroristinja bi, gola golcijata, imati na glavi eksplozivnu periku… Itd. Prema tome, opravdavati bezbjednosnim razlozima zabranu nosenja tradicionalne odjece je opasna glupost kojom se samo podstica paranoidnost ove jebene civilizacije.

  14. lids

    LIBERO

    Vidi se koga istina boli-a istina jeste i postoje video snimci bosanki kako kukajuci mole beograd da im pomogne-sta ce jadne stigle u zemlju mraka u mini suknjama..
    I beograd im je pomogao i dan danas su i vise nego zahvalne,, i nedaj boze da im neko pomene radikalne muslimane..Jedna od njih je moja dobra prijateljica..
    I uzmite recnik pogledajte sta impotencija znaci..Nije u pitanju seks..nego totalan raspad sistema..
    Sto radikalnim muslimanima ni malo ne hvali..

Submit a Comment