Poštovane ekselencije Crne Gore i svi ostali tragaoci za pravim vrijednostima,
Naši nadležni kao i nastavnici, dugogodišnji učesnici Međunarodne filozofske olimpijade saglasni su da Vam napišem ovo pismo. Nadam se da ćete cijeniti ovih nekoliko riječi koje želim da podijelim sa Vama i da ćete se potruditi da ovo pismo pročitate do kraja.
Kao prvo, šta je Međunarodna filozofska olimpijada?
Međunarodna filozofska olimpijada jedna je od 12 olimpijada u svijetu koje podržava Unesko (ne mogu to dovoljno naglasiti, zato ponavljam: to je Uneskova olimpijada). I ne samo da se Filozofska međunarodna olimpijada našla na ovoj listi, već je, uz matematičku, prepoznata kao NAJZNAČAJNIJA olimpijada, zajedno sa Matematičkom olimpijadom.
A sada, želim sa Vama podijeliti i nekoliko riječi o našoj koleginici čije Vam je ime sigurno dobro poznato. Svoju dragu koleginicu, Jasminku Milošević svi smo prvi put sreli u Oslu 2012. godine. To je bilo njeno prvo učešće na ovoj Olimpijadi, ali je od samog početka bilo jasno da će dugo ostati sa nama. Način na koji se ona ophodila sa drugima bio je impresivan. Navela nas je da se odmah osjećamo kao njeni najbliži prijatelji.
Kada govorimo o stručnom aspektu, svi učenici koje je povela sa sobom na ovu i potonje olimpijade, osim što su u ruksacima nosili crnogorsku zastavu, nosili su i ogroman nivo znanja. Svi ONI su bili briljantni mladi pojedinci koji su pokazali da posjeduju sjajne vještine i znanja, ne samo u filozofiji, već i u svemu ostalom što naša Olimpijada zahtjeva. A Jasminka je za njih bila jedna od najvažnijih osoba u njihovom dotadašnjem životu.
Godine 2018. Jasminka i njeni učenici i prijatelji iz Udruženja profesora filozofije bili su domaćini Olimpijade u Baru pod izvanrednim okolnostima. Zahvaljujući Jasminki svi smo imali priliku da budemo svjedoci ljepota crnogorske prirode i entuzijazma i gostoprimstva građana Bara.
Poštovani građani Crne Gore, vaša zemlja treba da se ponosi mladim ljudima koje je Jasminka odgajala, donijeli su vam nagrade, medalje i pohvale i u svakom smislu su vaše i naše sjajne zvijezde! Crna Gora treba da se ponosi Jasminkom, autorkom programa i udžbenika na kojma su vaspitavane generacije učenika, eminentnom profesorkom, koja je otvorila vrata svog grada i pozdravila nas (majstore filozofije iz cijelog svijeta) u svom toplom zagrljaju 2018. godine.
Ipak, još uvijek nismo sigurni da je naša draga koleginica dobila punu podršku crnogorskih vlasti koju je zaslužila, kao što su svi ostali organizatori Olimpijada dobili od svojih vlada. Ako ti nije slučaj, ne postoji mogućnost da ostavimo Jasminku da se sama bori sa ovim izazovima. Ona je za nas dragocjena kao član Internacionalnog komiteta i Internacionalnog žirija. Sve što imamo reći je da je Jasminkin zagrljaj dovoljno velik za bilo koga i bilo šta, iako su joj slomljena krila, nadamo se da će i dalje školovati i odgajati nove generacije bolje nego ikad, i nema šanse da će njen trud i djelo ikada nestati. Crna Gora treba da se ponosi onim što je Jasminka uradila za svoju zemlju i svoje učenike. Ne lomite joj duh, ona je neko koga ćete veličati!
Verodostojnost ovog pisma može se provjeriti kod nadležnih u IPO
—————————–







0 Comments