AI otkrila 5.000 godina drevnu civilizaciju ispod najveće pustinje

by | jan 25, 2025 | Novosti | 0 comments

Efikasnost SAR tehnologije poboljšane vještačkom inteligencijom prikazana je u pustinji Dubaija, gdje su istraživači otkrili tragove ljudske aktivnosti koji datiraju prije 5.000 godina.

Ovi nalazi uključuju drevna naselja i puteve, nudeći uvid u to kako su rane zajednice napredovale u ovom surovom okruženju.

“Pronalaženje ovih lokacija bez iskopavanja je kao otključavanje skrivenih poglavlja istorije”, kaže Marija Gonzales, arheolog na projektu.

“Otkriće nudi uzbudljive nove perspektive o tome kako su se drevne civilizacije prilagodile ovim uslovima”, dodala je, prenosi b92.

Slični uspjesi postignuti su i u drugim pustinjama širom svijeta.

Na primjer, u Mongoliji, istraživači su koristili istu tehnologiju da identifikuju hiljade potencijalnih srednjovjekovnih lokaliteta, bacajući svjetlo na istorijske trgovačke puteve i kulturnu razmenu duž Puta svile.

0 Comments

Submit a Comment