Monstat: Nije ugrožen dalji proces popisivanja

by | dec 18, 2023 | Novosti | 0 comments

Uprava za statistiku CG (Monstat) je objavila da je na današnji dan popisano 564.370 osoba, 181.497 domaćinstava i 308.484 stanova.

“Poslednjih dana, što je u javnosti komunicirano, zabilježena je teža nepravilnost u procesu popisivanja, kako kod popisivača tako i kod instruktora, a odnosi se na korišćenje “piši briši” olovaka. U vezi sa ovim slučajem, a nakon objavljenog saopštenja Uprave za statistiku o Postupanju popisivača suprotno uputstvu za popisivanje, uslijedio je raskid ugovora sa jednim instruktorom i 16 popisivača zbog korišćenja istih, a dalje kontrole su u toku.

U cilju sagledavanja činjenica i dobijanja konačnih nalaza u ovom postupku, u proces su uključeni relevantni nadležni organi i vrši se dodatna kontrola vjerodostojnosti podataka. Uprava za statistiku podržava nadležne organe da postupe u skladu sa svojim nadležnostima i sankcionišu svaku lošu namjeru ukoliko se ista utvrdi”, piše u saopštenju Uprave za statistiku.

Monstat je osudio “zloupotrebu objave identiteta osoba u vezi sa ovim slučajem i nepoštovanje principa povjerljivosti u dijelu čuvanja podataka koja su se u postupku saznala”. “Naglašavamo da ovaj slučaj ni na jedan način ne može da ugrozi dalji proces popisivanja, tim prije što je Uprava za statistiku dodatno pojačala kontrole kao i zbog činjenice da državni instruktori Uprave za statistiku profesionalnim i odgovornim radom svakodnevno kontrolišu rad instruktora i popisivača, provjeravajući popisne listiće i vjerodostojnost podataka na njima”.

Monstat upozorava da će svi angažovani u popisu koji “vrše popisne aktivnosti u suprotnosti sa Zakonom” snositi  zakonsku odgovornost.

“Zbog svega navedenog, molimo građane i javnost na razumijevanje i informišemo ih da je Uprava za statistiku preduzela sve aktivnosti i uspostavila dodatne mehanizme kontrole u cilju zaštite njihovih podataka, što je u skladu sa preporukama Agencije za zaštitu ličnih podataka”, piše u saopštenju Monstata.

Uprava za statistiku poziva građane da “u cilju blagovremenog i potpunog popisivanja … svojom zainteresovanošću doprinesu procesu, kontaktirajući info centar Uprave za statistiku ili opštinsku popisnu komisiju u slučaju da ih popisivači još uvijek nijesu posjetili”.

Grupa popisivača isključena zbog nezakonitog postupanja

0 Comments

Submit a Comment