Naučnici su prvi put uspjeli da genetskim inženjeringom izazovu tzv. “djevičansko” ili “bezgrešno” začeće kod životinja koje se inače razmnožavaju polnim putem.
U studiji, objavljenoj u časopisu Current Biology, vodeća autorica studije, razvojna biologinja Alexis L. Sperling i njena saradnici na univerzitetu u Kembridžu su uspjeli da promijene gene vinske mušice na takav način da su ženke koje se inače razmnožavaju polno uspjele da stvore potomstvo bez doprinosa mužjaka.
Naučnicima je već ranije pošlo za rukom da stvore potomstvo miševa i žaba bez genetskog doprinosa muških roditelja, ali to je bilo ostvareno manipulisanjem jajnim ćelija u laboratoriji, a ne osposobljavanjem ženki za djevičansku reprodukciju koja je takođe poznata kao partenogeneza, prenosi portal Index.hr.








0 Comments