Objavljeno: 31.03.2021, 09:24h
Predlogom budžeta za 2021. godinu, koji je Vlada sinoć usvojila, nije predviđeno oporezivanje penzija, potvrdio je ministar finansija Milojko Spajić.
On je sinoć saopštio da Vlada predlaže budžet kojim se ne smanjuju plate, penzije i socijalna davanja.
“Deficit budžeta je tri odsto, a prije samo mjesec dana S&P je predviđao da to dostižemo 2023. godine. Vlada iz 2012. godine je posle četiri puta manje recesije od ove iz 2020. godine smanjila plate i podigla PDV. Prethodnim vladama su takođe trebale godine da deficit samo okrznu za par procenata, a mi ćemo uspjeti da ga smanjimo sa gigantskih nivoa Grčke iz 2009. godine (10+%) na tri odsto ove godine. Ovoj vladi su građani i njihova budućnost apsolutni prioritet”, napisao je Spajić na svom Tviter profilu.
Kako je jutros saopšteno, Vlada je predvidjela ukupan iznos primitaka i izdataka u budžetu od 2.455,79 miliona eura, a glavni cilj predloženog Zakona o budžetu je stvaranje uslova za brži ekonomski oporavak, uz stabilizaciju javnih finansija kao jednog od glavnih preduslova ukupne ekonomske održivosti.
Izvorni prihodi budžeta za 2021. godinu planirani su u iznosu od 1.880,2 miliona eura ili 40,6% procijenjenog BDP-a (4.636,6 miliona eura) i u odnosu na ostvarene u 2020. godini veći su 240,9 miliona ili 14,7%. Rast budžetskih prihoda opredjeljuje projektovani rast ekonomske aktivnosti i sprovođenje mjera fiskalnog prilagođavanja koje imaju za cilj stvaranje uslova za povećanje budžetskih prihoda u narednom periodu, a to su:
♣ povećanje prihoda budžeta po osnovu oporezivanja neprijavljene imovine;
♣ suzbijanje neformalne ekonomije kroz unaprjeđenje rada inspekcijskih službi i pune implementacije elektronske fiskalizacije poreskih registar kasa, čime se doprinosi širenju poreske baze;
♣ uvođenje markiranja mineralnih ulja i njihovih derivata, čime se suzbija nelegalan promet naftnih derivata, unaprjeđuje kvalitet derivata na tržištu uz istovremeno povećanje budžetskih prihoda;
♣ ukidanje najviše godišnje osnovice za plaćanje doprinosa.
♣ Odlukom Vlade biće zahtjevano od predstavnika države u preduzećima u većinskom vlasništvu države i zavisnim preduzećima, da glasaju za raspodjelu neto dobiti od prethodne godine i uplatu sredstava u budžet shodno vlasničkom udjelu države;
♣ U cilju suzbijanja negativnih efekata koje upotreba duvanskih proizvoda, alkoholnih pića i proizvoda sa dodatkom šećera imaju na zdravlje građana, kao i zbog potrebe daljeg uslaglašavanja visine akcize na cigarete sa zahtjevima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, te potrebe za povećanjem prihoda budžeta, planirane su izmjene akcizne politike. S tim u vezi planirano je povećanje akciza na duvan i duvanske proizvode, akcize na alkohol i alkoholna pića, akcize na gazirana pića sa dodatkom šećera kao i uvođenje akcize na proizvode od šećera, kakaoa i sladoleda.
♣ Predviđeno je i smanjenje stope PDV-a na jaja kao osnovne životne namirnice sa 21% na 7%.
Ukupni izdaci budžeta planirani su na nivou od 2.019,3 miliona eura ili 43,6% BDP-a i u odnosu na preliminarno ostvarenje u 2020. godini manji su za 45,3 miliona eura ili 2,2%. U strukturi ukupnih rashoda, Tekuća budžetska potrošnja planirana je na nivou od 1.815,8 miliona eura ili 39,2% BDP-a, dok je Kapitalni budžet planiran u iznosu od 203,5 miliona eura odnosno 4,4% BDP-a.
U poređenju sa 2020. godinom, predlaže se smanjenje tekuće budžetske potrošnje u dijelu izdataka diskrecionog karaktera, do nivoa obezbjeđivanja funkcionisanja potrošačkih jedinica i implementacije aktivnosti kojima se obezbjeđuje unaprjeđenje pružanja javnih uluga i stvaranja nove vrijednosti.
U isto vrijeme, izdvajanja za bruto zarade, penziona i socijalna davanja nisu umanjivani već će ove kategorije rasti i u 2021. godini kao rezultat planiranog usklađivanja shodno zakonskom okviru kojim se regulišu ova prava.
Vlada je na sinoćnoj sjednici utvrdila i Predlog odluke o zaduživanju Crne Gore za 2021. godinu. Predloženom odlukom su definisani konkretni kreditni aranžmani koji će se zaključiti u skladu sa Zakonom o budžetu za 2021. godinu, kojim je projektovano da će nedostajuća sredstva za finansiranje budžeta u 2021. godini iznositi 575.600.000,00 eura.
Vlada Crne Gore je na sinoćnjoj sjednici utvrdila Predlog zakona o izmjenama Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Izmjene Zakona se predlažu radi prelaska na programsko budžetiranje i uvođenje aktivnosti indikatora učinaka u godišnji zakon o budžetu, zvanično je saopšteno.
Vlada će će danas predstaviti budžet i program rada na onlajn konferenciji.
Vlada Hrvatske je na 30 dana zamrznula cijene goriva da bi smanjila udar porasta cijena energenata na građane.
Ključno pitanje nije zašto evro nije doneo konvergenciju, već zašto su svi verovali da će evro to učiniti.
Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošle sedmice, šeste zaredom, pa su dosegnule nove najviše nivoe u periodu dužem od sedam godina, prenose agencije.
Vlada Hrvatske je na 30 dana zamrznula cijene goriva da bi smanjila udar porasta cijena energenata na građane.
Ključno pitanje nije zašto evro nije doneo konvergenciju, već zašto su svi verovali da će evro to učiniti.
Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošle sedmice, šeste zaredom, pa su dosegnule nove najviše nivoe u periodu dužem od sedam godina, prenose agencije.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.