Završava se samit UN o klimi bez vidljivog dogovora

by | dec 12, 2014 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Konferencija UN o klimatskim promenama u Limi završava se danas, bez većeg napretka u postizanju dogovora o budućim planovima za smanjenje emisije štetnih gasova, prenosi RSE.

Tokom desetodnevnih pregovora u glavnom gradu Perua trebalo je da se dogovori o nacrtu globalnog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena, koji bi bio usvojen na samitu u Parizu sljedeće godine.

Učesnici su se, međutim, do sada složili samo oko jednog paragrafa tog teksta, izazivajući sumnju da će do kraja skupa biti postignut neki sporazum, prenosi britanski list Gardijan.

Jedino je paragraf o povećanju uloge država u borbi protiv klimatskih promjena do 2020. godine dobio podršku svih zemalja.

Glavni kamen spoticanja je bio da li sve zemlje, bogate i siromašne, treba da podijele odgovornost za smanjivanje emisije gasa, ili to treba da bude obaveza samo onih bogatijih.

 

0 Comments

Submit a Comment