Vatikan je saopštio da papa Franjo podržava kaznenu politiku Svete Stolice prema najvećoj organizaciji američkih časnih sestara, koja je optužena da svojim stavovima podriva katolička učenja o homoseksualnosti i da iznosi “radikalne feminističke stavove, nespojive sa katoličkom vjerom”.
Kako prenosi agencija AP, ovakvim saopštenjem su smanjene nade da će novi, jezuitski papa – čiji su pogledi na siromasstvo slični pogledima udruženja američkih časnih sestara – imati drugačiji pristup od prethodnog pape Benedikta XVI, prenosi DW.
Vatikan je sredonom lanjske godine postavio američkog biskupa da vlada najvećom i najuticajnijom organizacijom katoličkih časnih sestara u SAD-u pod izgovorom da su se ogriješile o crkvenu doktrinu. Taj potez je izazvao ne samo revolt časnih sestara, već i javnu raspravu.
U svojoj osudi sestara, članica Leadership Conference of Women Religious (LCWR), Vatikan navodi kako su njihovi istražitelji utvrdili da su se katoličkoj doktrini suprotstavile promovisanjem “radikalnih feminističkih ideja”, kao i protivljenjem crkvenom učenju o homoseksualnosti i isključivo muškom sveštenstvu. Sestre su, takođe, ukorene zbog javnih izjava koje se ”ne slažu s biskupima, koji su crkveni izvorni učitelji vjere i morala”, pisao je Njujork tajms.
Vatikan je i ranije pokušaoda ućutka časne sestre u SAD. U jednom poznatom slučaju, 24 sestre su dobile prijetnju da će biti izopštene zbog toga što su potpisale izjavu da u crkvi postoji ”različitost stavova” po pitanju abortusa, uključujući i uvjerenje da bi abortus ponekad mogao biti moralni izbor.







0 Comments