EU: Srbija sprovodi reforme, ostaju bitni uslovi

by | dec 14, 2010 | Novosti | 0 comments

Srbija je ostvarila dobre rezultate u reformama i primjeni sporazuma sa Evropskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju (SAP), i taj napredak Srbiji otvara vrata da postane kandidat za prijem u EU čim se ispune svi uslovi,  navodi se u pripremnim dokumentima o kojima danas raspravljaju šefovi diplomatija EU u Briselu, a u koje je imala uvida agencija Beta.

Savjet ministara EU, kako se navodi, ponovo će razmotriti davanje Srbiji statusa kandidata za prijem čim dobije mišljenje Evropske komisije o tome.

U materijalu za zasijedanje ministara EU se podvlači da su reforma pravosuđa, suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala, kao i "poboljšanje poslovnog okruženja" neophodni uslovi za približavanje Srbije članstvu u EU.

Kao "bitan uslov" je naglašena i dalje puna saradnja sa Tribunalom u Hagu, te Savjet ministara Unije "ohrabruje nastojanja (Beograda) za takvu saradnju i postizanje daljih dobrih rezultata", naglašavajući da su "dva preostala bjegunca još van domašaja".

Ministarski savjet Unije će, stoga,  "pomno pratiti" izvještaje tužioca Tribunala Serža Bramerca.

Pozdravljaju  se koraci Beograda ka pomirenju i saradnji u regionu, izražava zadovoljstvo zbog saradnje EU i Srbije u UN u rješavanju kosovskog pitanja i stavlja do znanja spremnost Brisela da pomogne dijalog Beograd-Priština.

0 Comments

Submit a Comment