Stanovnici Venecije danas su održali simboličnu sahranu kako bi skrenuli pažnju na dramatičan pad lokalne populacije toga grada, kojem, kako tvrde, prijeti izumiranje.
Venecija je pedesetih minulog vijeka imala 180.000 rođenih Vnecijanaca koji su živeli u starom gradu, dok ih po najnovijem popisu ima manje od 60.000. Neki procjenjuju da za 20 godina u gradu neće biti nijednog rođenog Venecijanca.
Stručnjaci kažu da je za ovaj trend manje zaslužna dobro poznata boljka Venecije – rastući vodostaj, a više neprekidna poplava turista, koji su podigli cijene svega u gradu, od hrane do nekretnina, prisilivši mnoge Venecijance da potraže jevtinije mjesto za život.
Gradske vlasti su sad uvele nove mjere čiji je cilj da se turisti ‘dovedu u red’ i kazne, ako ne poštuju kulturu grada.
Simbolična sahrana koincidira sa dolaskom grupe američkih naučnika koji će uzeti uzorke DNK od Venecijanaca, kako bi utvrdili njihovo tačno porijeklo, za koje se vjeruje da potiče iz istočne Evrope.







0 Comments