Gotovina i Markač oslobođeni

by | nov 16, 2012 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Žalbeno vijeće Haškog suda na čelu s Teodorom Meronom je oslobodilo hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača i oni će biti pušteni na slobodu, javljaju hrvatski online mediji.

Sud je odbacio zaključke raspravnog vijeća prema kojima su Gotovina i Markač učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu, kao i optužbe za prekomjerno granatiranje Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca. Sud je Gotovinu i Markača oslobodio i komandne odgovornosti.

Gotovina je u prvostepenom postupku 15. aprila 2011. osuđen na 24 godine zatvora, Markač na 18 godina, a preostali član hrvatske “trojke”, general Ivan Čermak, oslobođen je krivice i Tužilaštvo na tu odluku nije uložilo žalbu.

Građani okupljeni na glavnom zagrebačkom trgu, ali i drugim gradovima Hrvatske, popratili su burnim aplauzima današnju odluku žalbenog vijeća Haškog tribunal.

DOCUMENTA OPOMINJE

Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba je danas saopštio da “ne smijemo dopustiti da zločini počinjeni tijekom i nakon VRA Oluja ostanu tragedija bez epilog”.

“Za vrijeme VRA Oluja deseci civila su ubijeni, tisuće kuća i ostalih objekata je spaljeno, dok gotovo polovica izbjeglica čeka na povratak u područja iz kojih su otišli. Neovisno o presudi Žalbenog vijeća u predmetu protiv Gotovine i Markača, obitelji žrtava imaju moralno pravo očekivati da za njihove tragedije i tragedije mnogih drugih počinitelji odgovaraju, bez obzira na kojoj su strani ratovali i u čije ime su zločin počinjeni”, saopštio je Documenta .

Documenta podjeća i da je, prema podacima prikupljenim od raznih međunarodnih organizacija, nakon hrvatskih vojnih akcija u bivšim sektorima Zapad, Sjever i Jug u ljeto 1995., približno 200. 000 hrvatskih Srba pobjeglo, uglavnom u Bosnu i Hercegovinu i nekadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju.

 

 

0 Comments

Submit a Comment