Peranović prije tri nedjelje dobio najviši čin u sveštenstvu SPC

by | aug 10, 2012 | Novosti | 0 comments

Episkop šabački Lavrentije je prije tri nedelje dobijelio čin protojereja stavrofora Branislavu Peranoviću (54), koji je u utorak ubio štićenika Nebojšu Zarupca (39), potvrdio je za Alo Peranovićev branilac Ilija Radulović.

“Tačno da je da je episkop Lavrentije dodijelio najviši čin ocu Peranoviću, što je za njega predstavljalo veliku čast. To je najviši čin u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koji se može dodeliti jednom svešteniku”, rekao je Radulović.

U Srpskoj pravoslavnoj crkvi ovim najvišim crkvenim odlikovanjem nagrađuju se ugledni stariji sveštenici, obično pri kraju službe, koji su se životom i radom posebno istakli i sebe i svoj život ugradili u Crkvu.

Ovo odlikovanje znači pravo nošenja zlatnog krsta na grudima. Otuda i naziv protojerej stavrofor (nosač krsta, krstonosac).

Čin daje Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve na predlog eparhijskog arhijereja, a svečano se uručuje odlikovanom na Svetoj arhijerejskoj liturgiji uz prigodan govor i čestitku.

0 Comments

Submit a Comment