Kandidat Muslimanskog bratstva Mohamed Morsi pobjednik je egipatskih predsjednički izbora sa 51 posto osvojenih glasova, objavila je centralna izborna komisija zemlje.
Njegov protivkandidat Ahmed Šafik, bivši egipatski premijer iz Mubarakove ere, dobio je 12,3 miliona glasova.
Više od 800.000 glasačkih listića je bilo nevažeće.
Više hiljada pristalica Muslimanske Braće već slave na trgu Tahrir u Kairu pobjedu svog kandidata, noseći zastave i uzvikujući “Alah je veliki”.
Mohamed Morsi se školovao za inžinjera u južnoj Kaliforniji, a nekoliko puta je bio izabran u parlament za vrijeme Mubarakove vladavine.
Izborna komisija je odgodila objavljivanje rezultata izbora prvobitno zakazanu u četvrtak, kako bi istražila sve žalbe dvojice kandidata, od kojih je većina odbačena.
Obojica kandidata su na kraju izbora proglasili pobjedu.
Vladajuće vojne snage zemlje u pripravnosti su zbog straha od nasilja, javlja Al Jazeera.







0 Comments