Šest godina nezavisnosti Crne Gore

by | maj 21, 2012 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Crna Gora će danas obilježiti Dan nezavisnosti, u znak sjećanja na referendum 21. maja 2006. godine na kome je ponovo stekla državnu samostalnost.

Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu je glasalo 419.240 građana ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača.

Crnogorsku nezavisnost podržalo je 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto.

Održavanju referenduma prethodili su pregovori predstavnika blokova za nezavisnost i zajedničku državu preko slovačkog diplomate i posrednika Evropske unije Miroslava Lajčaka.

Predsjednik Filip Vujanović rekao je da je država za šest godina nezavisnosti pokazala da je ispoštovala svoju istoriju i da je u stanju da na najkvalitetniji način promoviše svoje vrijednosti.

“Pokazali smo da Crna Gora može biti pouzdan partner međunarodnoj zajednici i da možemo da afirmišemo sve ono što su njene osobenosti”, istakao je Vujanović.

Umjesto obnovljene državnosti, na referendumu 2006. godine dobili smo privatnu državu u kojoj vladaju ekonomska pustoš, korupcija i organizovani kriminal, kazao je u razgovoru za podgorički dnevnik Dan Predrag Bulatović, nekadašnji lider bloka za zajedničku državu.

Premijer Igor Lukšić organizovao je u petak prijem na Cetinju, povodom Dana nezavisnosti, na kome je kazao da je Crna Gora za šest godina nezavisnosti pokazala da može uspješno odgovoriti svim izazovima i da sigurno korača u evropsku budućnost.

0 Comments

Submit a Comment