Istraživanje: Crtić Sunđer Bob negativno utiče na djecu

by | sep 12, 2011 | Novosti | 0 comments

Gledanje kratkih crtića poput Sunđer Bob Skockani negativno uieče na koncentraciju i ponašanje djece, tvrde psiholozi.

Istraživači sa Univerziteta u Virginiji otkrili su da četverogodišnjaci koji samo nekoliko minuta gledaju jedan od svojih omiljenih crtića sporije rješavaju određene zadatke i koncentrišu se od djece koja su te minute iskoristila za gledanje neke realne emisije ili za crtanje.

Naučnici su istakli da je razlog vjerovatno činjenica da djeca odmah oponašaju haotično ponašanje svojih omiljenih TV likova, ili zbog toga što se više uzbuđuju gledajući brze i nelogične animirane filmove.

Naučnici su roditeljima sugerisali da obrate pažnju na programe koje njihova djeca gledaju, da ih usmjere ka kreativnijim stvarima i podstiču da više vremena provode igrajući se.

“Roditelji trebaju da znaju da postoji velika vjerovatnoća da dijete koje je upravo gledalo crtani film Sunđer Bob, ili neki sličan, vrlo vjerovatno će imati problema pri učenju novih stvari, a mogući su i problemi u ponašanju”, kazala je Angeline Lillard sa Univerziteta u Virginiji, prenio je Daily Telegraph.

0 Comments

Submit a Comment