Osmogodišnji dječak koji je 9. aprila upao u hladnu rijeku, bio potopljen 20 minuta i u komi 13 dana, potpuno se oporavio.
Semjuel Gros je šetao s drugarima uz rijeku u mjestu blizu Vinipega (Winnipeg), kada se poskliznuo i upao u rijeku. Uskoro je potonuo, jer ne zna plivati, i struja ga je brzo povukla ispod površine.
Dječaka su izvukli nakon što je 20 minuta bio pod vrlo hladnom vodom, a helikopter ga je prebacio u bolnicu pola sata nakon izvlačenja.
Semjuelovo srce je počelo kucati poslije dva sata reanimacije, nakon čega su ljekari još dva dana njegovo tijelo držali na nižoj temperaturi da bi postupnim zagrijavanjem pripremili mozak na normalnu tjelesnu temperaturu.
Nekoliko dana od stabilizacije Semjuel je počeo da otvara oči, ali bez ikakve svijesti, da bi se u srijedu probudio i požalio na bolove. Ljekari su ga ispitali i otkrili da je dječakov mozak neoštećen: znao je i broj očevog mobilnog telefona, iako se same nesreće ne može sjetiti.
Istraživanja pokazuju da čovjek u vodi na temperaturi koja smrzava može držati dah 13 sekundi, nakon čega počinje udisati vodu. Opiti na psima su pokazali da sisari pod vodom nastavljaju da udišu vodu još četiri minute. Udisanje hladne vode hladi mozak i snižava tjelesnu temperaturu te povećava šanse za preživljavanje, dok isti postupak u toploj vodi izaziva smrt ili ozbiljna oštećenja mozga.







0 Comments