Britansko-holandska proizvođačka grupa Unilever odlučila je da iz reklama izbaci previše vitke manekene i modele i na taj način se priključi sve glasnijem globalnom pokretu protiv anoreksije i drugih bolesti vezanih za ishranu.
Modni kreatori, agencije za modele i mediji našli su se poslednjih mjeseci na meti javnosti zbog promovisanja pretjerane mršavosti koje doprinosi pojavi bolesti kod mladih djevojaka.
Akcija protiv promocije "isposničkog izgleda" je u svijetu počela prošle godine, posle smrti dvije anoreksične manekenke u Južnoj Americi.
"Unilever je prihvatio nova svjetska pravila, što znači da ubuduće naše marketinške akcije neće uključivati pretjerano mršave modele i glumce, niti će promovisati "nezdravu suvonjavost", rekao je predsjednik dijela kompanije za kućnu i ličnu higijenu Ralf Kulger.
U Unileveru, koji proizvodi Lipton čaj i puter od kikirikija skipi, kažu da neće imati pretjerano stroge kriterijume pri izboru modela i glumaca za svoje reklame, već da će se od njih samo zahtijevati da imaju indeks tjelesne mase (BMI) između 18,5 i 25.
BMI predstavlja odnos težine i visine, a 18,5 predstavlja donju granicu normalne uhranjenosti.
Osobe čiji je BMI ispod 17,5 tretiraju se kao anorektične, a približavanje indeksu 15 smatraju stručnjaci, nosi opasnost po život.
Unilever, poslije Nestlea i Krafta, najveći svjetski proizvođač hrane, prošle je godine potrošio više od pet milijardi eura na reklame i promocije.







0 Comments