Video igrica rješava bliskoistočnu krizu

by | mar 15, 2007 | Svaštara | 0 comments

Nova video igrica nazvana Mirotvorac podstiče korisnike da učestvuju u pronalaženju rješenja za višedecenijski arapsko-izraelski sukob.

Igrica je osmišljena tako da simulira aspekte izraelsko-palestinskog konflikta, a izazov za igrače je da promovišu mir kroz saradnju i multilateralne pregovore.

Asi Burak, koji je učestvovao u stvaranju igrice kaže da su autori željeli da ljudima pomognu da "urone" u čitavu problematiku i da se bave stvarnim pitanjima, stvarnim sukobom.

Igra je imala zvaničnu premijeru u Vašingtonu prošlog mjeseca, a sada je dostupna u prodavnicama, na hebrejskom, arapskom i engleskom jeziku.

Ono što Mirotvorca razlikuje od ostalih video igara je to što se ne oslanja na akcione sekvence pune nasilja da privuče igrače.

"Zašto je neophodno da neko ubije ljude po hiljadu puta u 30 sekundi da bi igra bila zanimljiva? Mislim da su igrači zabavljeni sve dok pred sobom imaju neki izazov", kaže jedan od autora igrice.

Danas sve veći broj autora softvera počinje da vjeruje da video igre mogu da imaju korisnu socijalnu funkciju promovišući svijest o zdravstvenim pitanjima, kritičnu misao i vještine rješavanja problema.

U pitanju je trend koji mnogi nazivaju inicijativom "ozbiljnih igrica".

"Inicijativa ozbiljnih igrica je rastući trend zahvaljujući činjenici što mnogi smatraju da su video igre postale dominantna medijska forma ovog vijeka", smatra Burak.

Ideja da bi video igrice mogle da budu pogodne u obuci mirovnih posrednika je ideja koju su podržali stručnjaci za obrazovanje, kao i profesionalne diplomate, medju kojima je i bivši američki izaslanik za Bliski istok, Denis Ros.

"Ako igrica promoviše predstavu da možete da pobijedjujete putem saradnje, putem prilagodjavanja, odustajanja od mitologije, od ukorijenjenih vjerovanja, onda takva igra zaista odgovara zahtjevima pregovora i diplomatije", uvjeren je Ros.

Autori Mirotvorca ukazuju da su mnogi ljudi koji sada počinju karijeru odrasli igrajući video igrice – i da je za njih to prirodan način da nauče nove vještine. A ako te vještine mogu da pomognu u rješavanju nekih od najurgentnijih društvenih problema – utoliko bolje.

0 Comments

Submit a Comment