Međunarodni stručni tim analizirao je odabrane radove objavljene od 2017. do danas i zaključio: e‑cigarete koje sadrže nikotin „vjerovatno su kancerogene“ i mogu doprinijeti nastanku raka pluća i raka usne duplje.
Neosporno je da se vejpovanje (udisanje pare koju proizvodi elektronska cigareta) udiše manje materija nego “običnom” cigaretom, ali to ne znači i da je to baš mnogo “zdravije”.
Prema rezultatima studije, tokom vejpovanja aktivira se niz bioloških procesa koji se povezuju s nastankom raka. Među njima su oštećenja DNK, oksidativni stres, upalne reakcije, epigenetske promjene te povećani nivoi nitrozamina, isparljivih organskih spojeva (VOC‑eva) i teških metala. Neke od tih materija već su poznati kao kancerogeni, prenosi portal DW.








0 Comments