Napad na Venecuelu je najveća akcija SAD na prostoru Latinske Amerike još od Hladnog rata i uslijedila je poslije više nedjelja jakih tenzija između dvije države, komentariše BBC na srpskom jeziku.
Predsjednik SAD Donald Tramp je više puta najavljivao kopnene operacije u Venecueli. On nije javno detaljno objasnio svoje ciljeve, ali je privatno pritiskao predsjednika Vemnecuele Madura da pobjegne iz zemlje. Tramp je 29. decembra rekao da bi bilo „pametno“ da Maduro napusti vlast.
Vlada Venecuele je u svom saopštenju navela da je cilj napada da SAD preuzmu naftu i minerale zemlje. Dodala je da SAD „neće uspjeti“ da preuzmu resurse.
SAD su nagomilale značajne vojne snage u regionu, između ostalog, nosač aviona, ratne brodove i napredne borbene avione stacionirane na Karibima, javlja Rojters.
Tramp je tražio „blokadu“ venecuelanske nafte, proširio sankcije protiv Madurove vlade i izveo više od dvadesetak udara na brodove za koje SAD tvrde da su umiješani u šverc droge u Tihom okeanu i Karipskom moru.
Krajem 2025. godine, Tramp je rekao da su SAD pogodile područje u Venecueli gdje su brodovi puni droge, što je prvi poznati put da je Vašington izveo kopnene operacije u Venecueli od početka kampanje pravljenja pritisaka.
Nije rekao da li je te udare izvela CIA ili ne, ali Rojters navodi, pozivajući se na druge medije, da je agencija stajala iza njih.
Tramp je optužio Venecuelu da preplavljuje SAD drogom, a njegova administracija mjesecima bombarduje brodove porijeklom iz Južne Amerike za koje tvrdi da prevoze drogu.
Mnoge zemlje su osudile napade, a Madurova vlada je uvijek negirala bilo kakvu umiješanost u šverc droge, prenosi BBC na srpskom jeziku.








0 Comments