Piše: Omer ŠARKIĆ
Decenijama se urušava obrazovanje, kako kod nas tako i u svijetu. U državama-kolonijama poput naše i onih u okruženju taj proces je prešao u terminalnu fazu. Osim sve većeg snižavanja kriterijuma, pogotovo u visokom školstvu, već odavno su počeli da se otvaraju privatni univerziteti na kojima se diplome kupuju kao džak malo skupljeg brašna. Budući „obrazovani intelektualci“ jednostavno odu na šalter takvog univerziteta koji postoji samo na papiru, iskeširaju novac i preko noći postanu diplomirani ekonomisti, pravnici, inženjeri, razni menadžeri, ali i više medicinsko osoblje ili čak nastavnici!
Po pravilu, ljudi sa takvim, kupljenim diplomama postaju rukovodioci ili menadžeri u državnim firmama, zapošljavajući se po partijskoj podobnosti ili rodbinskim vezama. Dobar dio visokih funkcionera političkih partija takođe kupuje „obrazovanje“, kako bi se narodu predstavili kao intelektualci sa završenom visokom školom. Zato nam je, pored ostalog, ono što se zove politička scena — a ja bih rekao političko pozorište — takvo kakvo jeste.
Među desetak privatnih univerziteta koji postoje samo na papiru i na kojima se diploma kupuje kao vreća brašna, „najprestižniji“ su: Megatrend, fakulteti u Tutinu i Sremskoj Kamenici.
Te „univerzitete“ je „završio“ dobar dio aktuelnih političara, funkcionera, direktora i „menadžera“ u državnim firmama, ali i jedan broj nastavnika i medicinskih radnika. To je veća ljudska nepogoda od bilo kakvog zemljotresa ili druge elementarne nepogode — totalni slom društva i države. Pri tome sva javnost zna da su to lažni univerziteti koji izdaju lažne diplome, ali ta javnost ne talasa iz više razloga. Jedan od njih je što neki imaju u vidu da i oni ili neko od njihovih „završe“ takve „univerzitete“ ili ih već imaju završene. Drugi razlog je što mnogi od onih koji upravljaju partijama i državom imaju te i takve „diplome“, pa se ne želi ići u njihovo ozbiljno preispitivanje i krivično gonjenje za težak falsifikat poguban po društvo i državu — jer kako će protiv sebe samih?
Nema pogubnijeg terorističkog akta po državu nego uništenje društva terorom lažnog znanja i lažnih diploma.
Ministar finansija u nekoj državi, koloniji čak poput naše, mora biti čovjek izuzetnih ekonomskih vještina i znanja, sa diplomama prestižnih i priznatih univerziteta. Ministar donosi, raspravlja i raspoređuje najveću materijalnu vrijednost zemlje — njen budžet, koji je u Crnoj Gori oko 4 milijarde eura!
Juče smo doznali da naš ministar finansija ima jednu ovakvu diplomu za koju svi znamo da se kupuje kao bilo koja druga roba, ona u marketu ili na tržnici. Dakle, čovjek koji raspolaže sa 4 milijarde eura našeg novca je prevarant sa lažnom diplomom! U svim kolonijama, čak i onim afričkim, ne samo da bi ministar odmah bio smijenjen i procesuiran, već bi pala kompletna vlada. Građani u tim zemljama bi izašli na nikad masovnije proteste, vladu bi gonili kao mi „Turke, na buljuke“. Međutim, i afričke kolonije imaju bar malo građana; mi imamo samo naaaroood.
Da imamo građane i intelektualce, svi koji imalo misle dobro državi, društvu i svojoj djeci prije svega, tražili bi odgovornost kompletne vlade, ali i da se najzad stane na kraj lažnim diplomama, potpunom uništenju obrazovanja i oduzimanju nade za sve one mlade ljude koji zaista ozbiljno uče i žele da nauče — da njihov motiv ima smisla i da znaju kako neće biti potisnuti i skrajnuti od strane neobrazovanih prevaranata sa lažnim diplomama.
Nema većeg državnog udara i napada na državu od saznanja da nam je ministar finansija prevarant sa lažnom, kupljenom diplomom. Pokušajte zamisliti na što je sve spreman taj čovjek raspolažući sa 4 milijarde eura našeg novca, kada je spreman da prihvati mjesto ministra finansija sa lažnom, kupljenom diplomom.
Na samom kraju podsjetiću čitaoce PCNEN-a na proglas koji je bio okačen na jednom univerzitetu, mislim u Južnoj Africi:
- Pacijent umire na rukama doktora koji je diplomirao prevarom.
- Zgrade i mostovi se ruše na rukama inženjera koji je stekao diplomu prevarom.
- Imetak se gubi preko računovođe kojeg smo angažovali, a koji je diplomu stekao prevarom.
…
Autor proglasa na južnoafričkom univerzitetu, vjerujem, nije mogao ni da zamisli da ministar finansija neke države — ili nazovi države — može imati kupljenu diplomu. Da je pomislio na takvu mogućnost, siguran sam da bi dopisao: Ministar finansija neke države koji ima lažnu diplomu vodi državu u bankrot i njeno nestajanje, naočigled Skupštine i Vlade koji su ga imenovali, kao i građana, to jest naaaroooda kome je takav neko ministar finansija.
P.S. Sin mi studira ekonomiju u Sloveniji, to jest trenutno u Švajcarskoj. Odličan je student, sam finansira svoje studije — radi i studira, jer ja nemam novca da mu to omogućim. Obožava ekonomiju, čita stručnu literaturu mimo one koja mu je potrebna za studije i samoinicijativno ide na razne ekonomske prakse. Voli Crnu Goru, patriota je, kako bi se reklo (mada je meni „patriotizam“ kod nas do zla boga izlizana kategorija). Iako veoma ambiciozan, namjerava da se posle postdiplomskih studija vrati u Crnu Goru i primijeni svoja znanja u njoj. Nema ružnije situacije nego one kada ga ja kao otac uporno ubjeđujem da se ne vraća — da ovdje nema sreće za ljude koji imaju znanja — da ostane u Sloveniji, Švajcarskoj ili Norveškoj (gdje namjerava završiti postdiplomske studije), da tamo živi. Nadam se da će poslije ovog teksta, koji ću mu poslati, poslušati moj savjet. Sad zamislite situaciju u državi gdje je otac iz najbolje namjere prema svom djetetu prinuđen da ga savjetuje da se ne vraća u svoju zemlju, k ocu, bratu i ostaloj porodici. Eto dokle smo dovedeni!








0 Comments