Prezimena neka nalaze se svuda

by | maj 17, 2025 | Zanimljivosti | 0 comments

Mnoga prezimena koja potiču od zanimanja ponavljaju se u više zemalja, a najčešće je ono koje označava zanimanje kovača.

Počev od britanskog “Smith”, preko italijanskog “Ferrari” – najčešće prezime po zanimanju kovač je i u Portugalu, Francuskoj, Belgiji, Hrvatskoj, Sloveniji, ali i Slovačkoj, Češkoj, Poljskoj, Belorusiji, Litvaniji, Latviji, Estoniji, kao i Rusiji.

Kad je riječ o Bosni i Hercegovini, izdvaja se prezime Hodžić, kao izvedenica od hodže (imama), a slično je i u Albaniji te Kosovu, prenosi info-ks.net.

Još jedno prilično učestalo prezime je i ono izvedeno od zanimanja mlinara, a dominira u Španiji, Njemačkoj, Švedskoj, Norveškoj, Ukrajini, kao i Švajcarskoj.

Prilično je često i prezime koje je izvedenica od riječi sveštenik – pop, a takav je slučaj u Srbiji, Crnoj Gori, Rumuniji, Grčkoj, Bugarskoj i S. Makedoniji.

“Izolovani” su slučajevi poput pekara odnosno prezimena “Bakker” u Holandiji i rudara – “Gruber” u Austriji.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Georgi Pamyatnih (@amazing__maps)

0 Comments

Submit a Comment