Treća godišnjica nezavisnosti Kosova

by | feb 17, 2011 | Novosti | 0 comments

Danas se navršavaju tri godine od kad je Kosovo proglasilo nezavisnost.

U Deklaraciji o nezavisnosti, koju je tada usvojila aklamacijom Skupština Kosova, navedeno je da će nezavisno Kosovo biti "posvećeno miru i stabilnosti", a da će kosovska država "biti formirana na osnovu plana Martija Ahtisarija".

"Kosovo je demokratsko, laičko i multietničko društvo" koje će prihvatiti "međunarodno civilno i vojno prisustvo".

"Nezavisnošću, Kosovo preuzima međunarodne obaveze, obezbjeđuje sigurnost granica sa susjednim zemljama i odriče se nasilja kao načina za rješavanje nesuglasica", piše, pored ostalog, u tom dokumentu.

Dan kasnije Kosovo je priznalo osam zemalja, prvi je bio Avganistan, zatim SAD, Francuska, Albanija, Turska, Velika Britanija, Australija i Senegal.

U protekle tri godine Kosovo je priznalo ukupno 75 država, među kojima su zemlje regiona, osim BiH, i 22 zemlje članice EU.

U junu 2008. Kosovo je dobilo himnu, a stupio je na snagu i novi kosovski Ustav.

Proglašenju nezavisnosti prethodili su neuspješni pregovori Beograda i Prištine, uz posredovanje "trojke" Kontakt grupe.

0 Comments

Submit a Comment