Povećan broj hibridnih vukova u Evropi prijeti da dovede evropskog vuka, kao divlju, genetski različitu životinju, u opasnost od izumiranja.
Pod hibridnim vukovima se podrazumijevaju vrste koje su nastale ukrštanjem vukova i pasa.
Tokom protekle dvije decenije, desetkovana je evropska populacija vukova, dok hibridi vukovi, iako nisu nova pojava, nisu bili dobro proučavani sve do nedavno, kada je napredak u genetici omogućio da se dokaže njihovo postojanje.
Stručnjaci za njih objašnjavaju da postoji mogućnost da više dolaze u sukob sa ljudima, istjeraju čistokrvne vukove iz njihovog staništa ili smanje održivost budućeg potomstva, ometajući napore da se oživi evropska populacija vukova, piše Gardijan.
Luiđi Botani, vodeći italijanski ekspert za vukove, kaže da su u određenim regionima hibridi postali endemski, kao u Toskani, gdje čine 70 odsto čitave populacije vukova, dok su na nekim teritorijama svi vukovi hibridni.
Pojedini eksperti su zabrinuti da će ukrštanje dovesti do trajnog gubitka posebnih osobina vuka.
Eksperti se slažu da, radi očuvanja evropskog vuka, hibridi moraju da migriraju, dok neki pozivaju na istrebljenje ove vrste.
Proces istrebljenja pokrenule su Austrija, Poljska, Slovenija i Švajcarska, dok se grupe za zaštitu životinja u Italiji bore da se vrsta spasi.
Uprkos ovom pristupu nekih zemalja, vrše se različita istraživanja o potencijalnim dobrobitima ukrštanja, kao što su otpornost na određene bolesti kojima su čistokrvni vukovi podložni.








0 Comments