Građani i eko-aktivisti iz Bosne i Hercegovine okupili su se danas u Konjicu na protestu zbog gradnje hidroelektrane Ulog, u entitetu Republika Srpska.
Bez obzira na kišu, veliki broj građana Konjica okupio se na Gradskom trgu u borbi za očuvanje Neretve i njenih pritoka, prenosi N1.ba.
Njihov, kao i zahtjev organizatora, okupljenih oko Koalicije za zaštitu rijeka BiH, je spriječiti izgradnju HE Ulog, u gornjem toku Neretve.
Oni ukazuju na probleme koje bi izgradnja mogla prouzrokovati na rijeke i čitav živi svijet, ističući da je, osim Uloga, u planu izgradnja još 36 manjih HE.
Sa borbom za očuvanje pojedini građani misle da su zakasnili, no nadaju se da će ovaj skup, ipak, imati odjeka, kao što je imao ranijih godina, kada se više ekoloških, aktivističkih pokreta udružilo protiv izgradnje 93 hidroenergetskih postrojenja.
Brojni građani imali su priliku i da potpišu pismo za očuvanje Neretve i njenih pritoka, koje će biti proslijeđeno nadležnim institucijama.








0 Comments