Shahjahan Bhuiian je osuđen 1991.godine na 42 godine zatvora zbog ubistva, ali je odslužio četiri godine i četiri mjeseca manje tako što je izvršio egzekucije 26 drugih zatvorenika tokom boravka u zatvoru!
Ovaj 74-godišnji muškarac je dobio dva meseca zamjene za svako pogubljenje, što je, zajedno sa njegovim dobrim ponašanjem i drugim aspektima, skratilo kaznu za skoro deceniju.
Šahjahan je 2001. godine postao vešač u Centralnom zatvoru u Daki, nakon što je obavijestio zatvorske službenike da zna kako da rukuje konopcem. Bangladeš je jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja izvršava smrtne kazne vješanjem, tako da su vještine Shahjahana Bhuiiana bile visoko cijenjene.
”Dobro sam se proveo! Odležao sam dugo zatvorsku kaznu, ali su me vlasti obezbijedile utjehu i počastile me”, rekao je Buijan novinarima na izlasku iz Centralnog zatvora u Daki.
Među žrtvama tog čoveka tokom njegovog boravka kao dželata bili su islamistički vođa Ali Ahsan Mudžahid, Sidik Islam, poznat kao Bangla Bhai, islamistički vođa zabranjene organizacije Jamaietul Mujahideen Bangladeš, i vojni oficiri proglašeni krivima za zavjeru za državni udar 1975. i za ubistvo Sheikha Rahman, osnivač zemlje.
“Da ih ja nisam objesio, neko drugi bi”, objasnio je Šahjahan. “Čak i ako osjećam simpatije prema njima, kao osuđenik, moram to da uradim. Nisam ja naredio vješanje, država mi je to naredila.”
Bez porodice u koju bi se mogao vratiti i bez kuće koju bi nazvao svojom, čovjek sa nadimkom “Džalad“ (dželat), rekao je da će živeti sa bivšim zatvorenikom sa kojim se sprijateljio u zatvoru.








0 Comments