Ministarstvo: Niko princa ne zanemaruje

by | jul 6, 2010 | Novosti | 0 comments

U Crnoj Gori niko neće ni pomisliti da učini bilo šta u vezi Cetinjskog bijenala što bi narušilo status i ugled princa Nikole Petrovića Njegoša, kao utemeljivača jedne od najznačajnijih kulturnih manifestacija na ovim prostorima, saopšteno je danas iz Ministarstva kulture, prenosi RTCG

Princ Nikola Petrović Njegoš, poručio je, posredstvom reagovanja koje je proslijedila njegov zastupnik Tanja Turkin Spičanović da niko, bez njegovog znanja, Cetinjsko bijenale ne može predati nekom drugom, i optužio Vladu za nedostojan odnos prema crnogorskoj dinastiji. U reagovanju Nikole Petrovića navodi se da je odluka crnogorskog ministra kulture Branislava Mićunovića, da velika svjetska umjetnica performansa Marina Abramović obnovi Cetinjsko bijenale, još jedan beskrupolozan akt protiv Nikole Petrovića Njegoša, i dodaje da je o tome princ informisan iz štampe.

Iz Ministarstva su naveli da bi bilo dobro da se Spičanović informiše detaljno, jer su crnogorski i regionalni mediji precizno prenijeli izjavu Mićunovića o obnovi Cetinjskog Bijenala, prema kojoj su ministar i Abramović, sa najboljim namjerama, razgovarali o inicijativi da Bijenale bude obnovljeno 2013. godine.

"Takođe, niko od sagovornika nije ni pomislio da na bilo koji način zanemari utemeljivača Cetinjskog bijenala princa Nikolu Petrovića", ističu iz Ministarstva.

Ukazuju da precizna izjava ministra kulture, koju su prenijeli mediji, glasi: „Uz podršku utemljivača Bijenala princa Nikole Petrovića, staraćemo se da obnovimo Cetinjsko bijenale".

"Ukoliko Turkin Spičanović nije obaviještena, ministar Mićunović je još prije više od godinu u telefonskom razgovoru upoznao princa Nikolu sa idejom da Bijenale bude obnovljeno", navode iz Ministarstva.

Dodaje se da bi, kao ovlašćena zastupnica, Turkin Spičanović trebalo pažljivije da preispita formalno-pravne okvire za svoje teze o "ukidanju autorstva" i evropskoj praksi vezanoj za autorska prava. "Bez obzira na ovu vrstu manipulacije, u Crnoj Gori niko neće ni pomisliti da učini bilo što u vezi Bijenala što bi narušilo status i ugled princa Nikole, kao utemeljivača jedne od najznačajnijih kulturnih manifestacija na ovim prostorima", kazali su iz Ministarstva.

Svaki nepromišljen pokušaj da zloupotrebom dobrih inicijativa i zamjenom teza bude nanijeta šteta državi Crnoj Gori, Vladi i Ministarstvu kulture ne može donijeti očekivane rezultate, pa tako ni ova najnovija uzurpacija činjenica prema ličnoj volji Tanje Turkin Spičanović, dodaje se u saopštenju.

Iz Ministarstva ponavljaju da se Crna Gora posebno pažljivo odnosi prema dinastiji Petrović Njegoš, njenoj istorijskoj ulozi i značaju, ali i prema njenim potomcima. "U izradi je Zakon o dinastiji Petrović Njegoš, kojim će Crna Gora na najbolji način formalizovati duboko poštovanje i uvažavanje slavne vladarske kuće, ono što je vjekovima utemeljeno u crnogorskom narodu", kaže se u saopštenju.

To bi, kako se dodaje, Tukrin Spičanović trebalo da zna, jer su o ovoj temi crnogorski mediji nedavno izvještavali.

"Zahvaljujući dugogodišnjem prijateljstvu ministra Mićunovića i princa Nikole, zasnovanom na obostranom uvažavanju, svaka dalja komunikacija odvijaće se direktno, van medija i bez zastupnika bilo koje vrste", kazali su iz Ministarstva.

To je, kako navode, jedini način da se slični pokušaji manipulacije ubuduće izbjegnu. "Crna Gora i njen princ to duguju jedno drugom".

0 Comments

Submit a Comment