Masih Alinedžad, iranska novinarka i aktivistkinja na svom profilu na društvenim mrežama podijelila je video na kojem žene šišaju kosu i napisala: “Iranske žene pokazuju svoj bijes šišanjem kose i spaljivanjem hidžaba u znak protesta protiv ubistva Mahsa Amini od strane policije s hidžabom”, prenosi Business Standard.
“Od 7. godine života, ako ne pokrijemo kosu, nećemo moći ići u školu niti se zaposliti. Dosta nam je ovog režima rodnog apartheida”, dodala je novinarka.
U drugom tvitu, podijelila je slike sa teheranskog univerziteta i rekla da su se studenti pridružili protestu protiv ubistva Mahse Amini od strane “policije s hidžabom”. Rekla je i da su Iranci ogorčeni.
Prema Al Džaziri, Mahsa Amini (22) bila je u posjeti Teheranu sa svojom porodicom kada je privela specijalizovana policijska jedinica. Nakon nekog vremena doživjela je srčani udar, te je uz saradnju hitne službe odmah prevezena u bolnicu gdje je preminula.
Assassinat de Mahsa Amini: en colère, des Iraniennes coupent leurs cheveux et brûlent leur hijab @AlinejadMasih pic.twitter.com/02jaLmGF1q
— L'important (@Limportant_fr) September 19, 2022
Women and men together took to the street to protest peacefully against the brutal death of #MahsaAmini but how ironic the regime’s security forces opened fired at them to convince them that they didn’t kill Mahsa.
People are fed up with hijab police and religious dictatorship. pic.twitter.com/ilEXLaQmvA— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 19, 2022








0 Comments