Evropska unija upozorila je Hrvatsku, ali i zemlje u regionu, da moraju hitno da riješe ozbiljan problem stvoren nacionalnim zakonima o neizručenju državljana, što se sve češće zloupotrebljava, da bi se izbjeglo kažnjavanje za ratne i organizovane zločine.
To upozorenje navedeno je u godišnjem Izvještaju o napretku zemalja regiona ka evropskim integracijama, koji će biti usvojen i objavljen u srijedu, piše zagrebački Jutarnji list, navodeći da je imao uvid u taj dokument.
EU u Izvještaju o napretku navodi da među državama u regionu postoje prepreke u izručenju državljana optuženih za ratne zločine.
Iako samo ime Branimira Glavaša nije pomenuto u Izveštaju, jasno je naveden njegov slučaj kao jedan od dokaza kako je moguće izbjeći odgovornost za zločine bježanjem u neku drugu državu, čije se državljanstvo može dobiti, i onda biti pod zaštitom te države.
Branimir Glavaš, bivši hrvatski general, osuđen je u pred sudom u Zagrebu na deset godina zatvora, zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Osijeku. Po izricanju presude, neometano je otišao u Bosnu i Hercegovinu.
Tamo je uhapšen po Interpolovoj potjernici, ali je ubrzo oslobođen, jer je, u međuvremenu, stekao i BiH državljanstvo, a zakoni te zemlje zabranjuju izručivanje svojih državljana drugim zemljama, bez obzira na vrstu i težinu zločina.
Glavaš je u BiH nastavio da prima sve prinadležnosti koje mu sleduju kao poslaniku u hrvatskom Saboru, čak je i najavio da će se kandidovati na predstojećim izborima za predsjednika Hrvatske.







0 Comments