Žabe živjele na Antarktiku

by | maj 2, 2020 | Zanimljivosti | 0 comments

Kad je paleontolog Tomas Mors zavirio u mikroskop dok je sortirao sitne fosile stare 40 miliona godina, pronađene na ostrvu Sejmour u blizini vrha Antarktika, naišao je na nešto neobično – kosti kuka i lobanje žaba.

Radilo se o žabi dugačkoj oko četiri centimetra – usko povezanoj s pet vrsta žaba koje vuku porijeklo iz Čilea i koje dobijaju ime po obliku glave, prenosi Rojters.

“To nam govori da se globalnim klimatskim promjenama mogu izbrisati čitavi ekosistemi”, rekao je Mors.

Klima Antarktika je u to vrijeme podsjećala na Valdivijsku prašumu u Čileu, vrlo vlažnu s temperaturama tokom najtoplijih mjeseci u prosjeku oko 14 stepeni Celzija.

“Žabe su živjele na svim kontinentima izuzev Antarktika, a sada znamo da su živjele na svih sedam, prije nego što se jedan od njih zaledio”, kaže Mors.

0 Comments

Submit a Comment