Četvrtina svjetske populacije u opasnosti da ostane bez vode

by | aug 9, 2019 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Sedamnaest zemalja u kojima živi četvrtina svjetskog stanovništva u ekstremnom je riziku od nestašice vode, pokazala je lista Svjetskog instituta za resurse (World resources institute – WRI).

Na vrhu liste od 164 zemlje, kao najugroženije potencijalnom nestašicom vode nalaze se Katar, Izrael, Liban, Iran i Jordan – za koje, prema izvještaju WRI, i najmanja suša može biti velika prijetnja jer troše skoro sve dostupne rezerve vode.

U grupi od 17 zemalja koji su, prema istraživanju WRI, izložene “ekstremno visokom vodnom stresu” najviše ih je sa Bliskog istoka i iz Sjeverne Afrike. Tu su: Libija, Kuvajt, Saudijska Arabija, Eritreja, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Indija, Pakistan, Turkmenistan, Oman i Bocvana, kao i San Marino kao jedina evropska zemlja, prenosi RSE.

Od bivših jugoslovenskih republika u pogledu vode najbezbjednija je Hrvatska koja je na 140. mjestu, slijede Crna Gora (121), Slovenija (117) i Srbija (109), koje su svrstane u najbrojniju grupu od ukupno 64 zemlje sa niskim stepenom rizika od nestašice vode.

Bosna i Hercegovina je 97. na listi WRI u grupi zemalja sa “srednje-niskim” rizikom, dok je S.Makedonija na 52. mjestu tabele, u grupi zemalja sa “srednje visokim vodnim stresom”.

Prema izvještaju Svjetskog instituta za resurse sa sjedištem u Vašingtonu, trećina čovečanstva, koje živi u 44 zemlje, suočava se sa “visokim nivoom vodnog stresa”.

Među njima je i veći dio južne Evrope – Kipar (19), Grčka (26), Španija (28), Albanija (33) Portugal (41), Italija (44).

Najmanje ugrožene potencijalnom nestašicom vode su Gvajana, Island, Jamajka, Liberija i Surinam koje zauzimaju poslednjih pet mjesta na listi WRI.

“Rizik od nestašice vode je najveća kriza o kojoj niko ne govori. Njene posledice su jasno vidljive u formi nesigurnosti u snabdijevanju hranom, sukobima, migracijama i finansijskoj nestabilnosti,” kaže Endrju Stir (Andrew Steer), predsjednik WRI.

Istraživači predviđaju da će se nestašice vode znatno pogoršati zbog povećanja broja stanovnika i klimatskih promjena. Procjenjuje se da će oko 9.7 milijardi ljudi, koliko se predviđa da će živjeti na planeti 2050, biti ugroženo nestašicama vode.

Ukoliko se ne poveća efikasnost poljoprivredne proizvodnje, smanji upotrebu vode, reciklira i ponovo iskoristi otpadne vode, njena nestašića biće stalni rizik u budućnosti, zaključak je u izvještaju WRI.

0 Comments

Submit a Comment