Naučnici u Institutu za medicinska istraživanja Garvan u Australiji su otkrili novi mikro organ u ljudskom tijelu, identičan onom koji je otkriven i kod miševa, prenosi Sputnjik.
Naučnici su otkrili da ti organi doprinose funkcionisanju imunološkog sistema. Nazvali su ih subkapsularnim proliferativnim žarišama (SPF).
U pogledu strukture, novootkriveni organi su sitni i ravne površine, i integrisani su u limfne čvorove.
Te strukture se formiraju na kratko vrijeme, zbog čega ih istraživači ranije nijesu otkrili.
Limfociti se rađaju u limfnim čvorovima, gdje limf nosi antigene koji, zauzvrat, izazivaju primarni imuni odgovor.
Novootkriveni organi sadrže mnoge ćelije, uključujući B ćelije, koje se mogu transformisati u memorijske ćelije. Oni sadrže informacije o virusu. Zato B ćelije igraju vitalnu ulogu u aktiviranju antigena neophodnih za borbu protiv ponavljajućih infekcija.
Naučnici pretpostavljaju da ti novootkriveni organi služe kao centri za sakupljanje limfocita, što ih čini važnim u borbi protiv infekcija i virusa.







0 Comments