SZO napravila listu najopasnijih bakterija

by | feb 27, 2017 | Novosti, Priča dana | 0 comments

szo-logoSvjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je popis 12 najopasnijih bakterija, u nastojanju da podstakne razvoj novih antibiotika.

“Otpornost na antibiotike je sve veća, a brzo nam ponestaju mogućnosti liječenja”, rekla je predstavnica SZO-a zadužena za inovacije Marie-Paule Kieny.

Farmaceutske kompanije ne žele istraživati nove antibiotike zbog rizika da bi mogući novi lijek ubrzo mogao postati neučinkovit, prenosi Hina.

“Ako to prepustimo samo tržištu, novi antibiotici koji nam hitno trebaju, neće biti razvijeni na vrijeme”, upozorila je.

SZO-ov popis predvode bakterije koje su otporne na više ljekova i velik su rizik za zdravlje u bolnicama i staračkim domovima.

Tri najopasnije bakterije su Acinetbocater, Pseudomonas i razne vrste Enterobacteriaceae, među kojima E. coli.

Ostale bakterije na popisu sve su otpornije na ljekove. U tu kategoriju spadaju polno prenosiva gonoreja, trovanje hranom uzrokovano salmonelom te dizenterija uzrokovana shigellom.

Popis su zajedno sastavili SZO i Sveučilište u Tuebingenu u Njemačkoj:

Prioritet 1

1. Acinetobacter baumannii
2. Pseudomonas aeruginosa
3. Enterobacteriaceae

Prioritet 2

4. Enterococcus faecium
5. Staphylococcus aureus
6. Helicobacter pylori
7. Campylobacter spp.
8. Salmonellae
9. Neisseria gonorrhoeae

Prioritet 3

10. Streptococcus pneumoniae
11. Haemophilus influenzae
12. Shigella spp.

0 Comments

Submit a Comment