Regionalnom tržištu nekretnina prijeti slom?

by | jan 6, 2008 | Novosti | 0 comments

Doktor ekonomije s američkog državnog univerziteta u Ohaju (SAD) Krasimir Petrov je upozorio da tržištu nekretnina u jugoistočnoj Europi prijeti slom, jer su, prema tradicionalnoj zapadnoj metodi procjene vrijednosti, nekretnine u jugoistočnoj Europi precijenjene tri do četiri puta.

Petrov je, prenosi zagrebački Večernji list, u svojoj analizi koristio dva pokazatelja: odnos godišnje najamnine koja se iznajmljivanjem nekretnine može dobiti sa cijenom nekretnine i odnos cijene nekretnine sa ukupnim godišnjim bruto prihodom domaćinstva.

Tokom stogodišnje američke istorije, normalan povrat novca od vlasništva nekretnina iznosi deset do dvanaest posto. Povrati u Bugarskoj kreću se oko tri-četiri posto, sugerišući postojanje velikog špekulativnog balona.

Nekretnine su precijenjene tri-četiri puta, ističe Petrov. Za regiju je taj omjer između sedam i devet.

Iako sprovedena fundamentalna analiza ignoriše odnos ponude i potražnje za nekretninama, Petrov zaključuje da cjenovni balon postoji, te da je stopa povrata na ulaganje u kupovinu nekretnina u jugoistočnoj Europi manja nego stopa povrata od kamatne stope na depozite u bankama.

0 Comments

Submit a Comment