‘Glas’ objavio sporazum Karadžić-Holbruk

by | aug 2, 2007 | Novosti | 0 comments

Specijalno tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu zainteresovano je za tekst sporazuma koji su, navodno, 1995. godine potpisali bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić i specijalni američki predstavnik za Balkan Ričard Holbruk, saznaje Glas javnosti.

Podsjećajući da još nije utvrdjena autentičnost dokumenta kojim Amerika garantuje zaštitu Karadžiću ako se povuče iz javnog života, Glas prenosi tekst tog dokumenta:

Obaveze

1. R. K. (Radovan Karadžić, prim. redakcije) obavezuje se da će podneti ostavku na sve državne i partijske funkcije. Odluka stupa na snagu do isteka roka od 90 dana, koliko traži za ugovaranje neophodnih pojedinosti sa ostatkom rukovodstva. Ostavka mora biti neopoziva. Izvršiti uticaj na faktore u stranci kako bi bila olakšana ostavka i promena u hijerarhiji.

2. R. K. do trenutka ostavke neće donositi partijske niti državne odluke, niti uticati na druge da ih donesu ukoliko se one bave sledećim tačkama:
2-1. Ratna operacija na teritoriji BH
2-2. Dislociranje civilnog stanovništva
2-3. Medjunarodni ugovori – vojni, privredni, bezbednosni, regionalne integracije
2-4. Naimenovanje državnih, partijskih, regionalnih, lokalnih administracija – funkcionera
2-5. Dislociranje finansijskih sredstava
(Važnost od 5.11. 03:30)

3. R. K. će se povući iz javnog života. To podrazumeva nedavanje intervjua, izjava (lično ili preko posrednika), objavljivanje publikacija političke i društvene problematike.

4. R. K. će se preseliti na lokaciju, o kojoj je dogovor izvršen usmenim putem. R. K. neće napuštati deo teritorije BH koje su u dokumentima srpske strane označava kao Republika Srpska, kao i teritorija Savezne Republike Jugoslavije.

Obaveze II

1. Vlada SAD obavezuje se da neće vršiti uticaj, direktan ili indirektan na rukovodstvo SDS u smislu rasformiranja ove partije, kao i u smislu ukidanja njene autonomije.

2. Vlada SAD stavlja na raspolaganje R. K. sumu od 600.000 $ u lokalnoj valuti. Suma je smanjena za održavanje trenutnog načina života R. K. i tekuće troškove u periodu od 5 godina.

3. Vlada SAD stavlja na raspolaganje R. K. rezidencijalni objekat na lokaciji koja je dogovorena prethodnim usmenim dogovorom.

4. Vlada SAD stavlja na raspolaganje R. K. fizičko obezbedjenje ne manje od 6 ljudi.

5. Vlada SAD dužna je da obavesti R. K. o svakom eventualnom narušavanju njegove bezbednosti.

Zajedničke odredbe

1. Ovaj sporazum je trajan.

2. Ugrožavanje sporazuma od strane R. K. tretiraće se kao „ozbiljno narušavanje neformalnog sporazuma", u smislu stava 3. 25 Internog pravilnika i u tom smislu će biti i sankcionisano, sa trenutnim rokom izvršenja.

3. Ugovor može biti raskinut sporazumno, ili na inicijativu Vlade SAD.

Radovan Karadžić, s. r. Ričard Holbruk, s. r.

0 Comments

Submit a Comment