Rusija spalila knjige koje je finansirao Soroš

by | jan 14, 2016 | Novosti, Priča dana | 0 comments

plamenRuske vlasti spalile su više od 50 knjiga i povukle više od 500 drugih izdanja iz fakultetskih biblioteka zbog sadržaja koji je “stran ruskoj ideologiji”.

Knjige, među kojima su uglavnom udžbenici, objavljene su sredstvima iz Fonda Soros, koja je u novembru prošle godine proglašena “nepoželjnom” i prinuđena da obustavi rad u Rusiji.

Kako je navedeno, knjige su uklonjene iz biblioteka dva fakulteta u Republici Komi, na sjeverozapadu Rusije, prenosi Beta.

Vlasti su navele u saopštenju da su knjige uništene nakon naređenja predsjedničkog izaslanika koji je zahtijevao da knjige objavljene sredstvima Fonda Soros ne budu više u opticaju.

Rusko državno tužilaštvo utvrdilo je 30. novembra 2015. godine da Fond Otvoreno društvo Džordža Sorosa (Open Society Foundations) i Fondacija OSI (OSI Assistance Foundation) “nisu poželjni u Rusiji”, jer predstavljaju “prijetnju ustavnom poretku Rusije”.

Prethodno je, u junu prošle godine, stupio na snagu zakon kojim strane NVO mogu da se proglase napoželjnim na teritoriji Rusije.

0 Comments

Submit a Comment