Hitlerov “Majn kampf” rasprodat za sedam dana

by | jan 11, 2016 | Novosti | 0 comments

Prvo izdanje knjige Adolfa Hitlera “Majn Kampf” (Moja borba) od 4.000 primjeraka, koje se pojavilo u njemačkim knjižarama prvi put od Drugog svjetskog rata, rasprodato je za manje od nedjelju dana, prenosi sputniknews.com.

Kako prenosi portal, u knjižare je stiglo 15.000 porudžbina unaprijed.

Prvo izdanje rasprodato je uprkos ceni od 59 eura, a neke kopije se već preprodaju na nuemačkom sajtu “Amazon” za 386 eura, što je šest puta više od prvobitne cijene.

Pored toga, Njemački Istorijski institut, koji je izdao knjigu, dobio je zahtjeve za prevođenje knjige na italijanski, francuski, njemački jezik.

Knjiga nacističkog lidera smatrana je neuspjehom kada je prvi put objavljena u dva toma 1925. i 1926. godine.

Međutim, više od 5,2 miliona kopija prodato je u periodu od dolaska nacista na vlast 1933. godine do izbijanja Drugog svjetskog rata 1939. godine.

Knjiga je zabranjena nakon završetka rata, a njemačka južna pokrajina Bavarska, u čijem su vlasništvu od 1945. bila autorska prava nad Hitlerovim političkim manifestom, dosad nije dozvoljavala ponovna štampanja knjige iz poštovanja prema žrtvama nacizma.

Od 1. januara ove godine, međutim, ta knjiga postala je javno dobro.

Novo, kritičko izdanje sa naslovom “Hitler, Majn Kampf. Kritičko izdanje” izdato je u dva toma sa približno 2.000 strana i oko 3.500 objašnjenja i komentara.

Hitler u knjizi “Majn Kampf”, koju je napisao 1924. godine dok je bio u zatvoru u Bavarskoj, kombinuje elemente autobiografije sa stavovima o arijevskoj “rasnoj čistoti”, mržnje prema Jevrejima i protivljenja komunizmu.

0 Comments

Submit a Comment