Na rtu Arza, na ulazu u Bokokotorski zaliv, preko puta Prevlake, još uvijek se nalazi oko devet kilograma osiromašenog uranijuma zaostalog nakon NATO bombardovanja, naveli su stručnjaci Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) u Podgorici.
Stručnjaci tvrde da to ne predstavlja osobitu opasnost za ljude i okolinu te da je to područje u posljednjih desetak godina više puta čišćeno od te radioaktivne i kancerogene materije.
Tokom NATO bombardiranja Srbije i Crne Gore 1999. godine na rt Arza palo je više od 400 projektila s uranijem i tom prilikom kontaminirano je zemljište površine 30.000 kvadratnih metara, podsjeća HRT.hr.
Stručnjaci CETI-a evidentirali su oko 87,9 kilograma osiromašenog uranijuma, od čega je od 2000. godine preko 90 posto uklonjeno.
Iz CETI-ja su kazali Danu da je od svih kontaminiranih lokacija u Srbiji, Crnoj Gori, BiH, Kosovu i uopšte u svijetu Arza prva koja je i službeno dekontaminirana te da za to ima provjeru i ocjenu UN za okolinu UNEP.
Koordinatorica za okoliš u nevladinoj organizaciji Green Home Nataša Kovačević kazala je, međutim, da tvrdnja o malom postotku osiromašenog uranijuma na rtu Azra govori da sanacija nije u cjelosti obavljena, odnosno da je tokom dvije i po godine došlo do integracije uranijuma u zemljištu, kamenjaru, vodi i živom svijetu.








0 Comments