Mitropolit: Osnivanje Fakulteta prekid duhovnog bića Crne Gore

by | sep 2, 2014 | Novosti | 0 comments

Osnivanje Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju predstavlja prekid kontinuiranog istorijskog, duhovnog, prosvjetnog i jezičkog bića Crne Gore, smatra mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

On je poručio da samo treba imati u vidu da su promjene koje se događaju u našoj kulturi, našem jeziku i prosvjeti zasnovane na okupaciji u vrijeme Prvog svjetskog rata, prenosi Mina.

“Otvaranje Fakulteta za crnogorski jezik i književnost sa ‘čirgilicom’ na Cetinju, prestonom gradu Crne Gore, gdje se od vremena Crnojevića učio srpski jezik, predstavlja prekid kontinuiteta istorijskog, duhovnog, prosvjetnog i jezičkog bića Crne Gore”, rekao je Mitropolit.

“Protiv prava i pravde, taj po nazivu novokomponovi jezik (crnogorski jezik) uveden je nasilno u Ustav Crne Gore, a ako dolazi do takvih sudbinski radikalnih promjena, onda to treba da bude iz glave cijelog naroda”, rekao je Amfilohije Danu.

Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori se početkom ovog vijeka dogodio ideološki projekat vlasti. “I to ide, razvija se, i kao što je rekao jedan dobar hrvatski filolog, dolazi do prekida pamćenja da je sva naša civilizacija i desetovjekovna kultura pisana ćirilicom na srpskom jeziku”.

“Takvo je i pitanje Fakulteta crnogorskog jezika i književnosti. On je tu, postoji sa čirgilicom, kako je ja zovem, novom azbukom koja prekida kontinuitet istorijskog, duhovnog, prosvjetnog i jezičkog bića Crne Gore. Pa neka im bude nazdravlje”, rekao je Amfilohije.

 

0 Comments

Submit a Comment