Centar za evropske integracione strategije (CEIS) predložio je održavanje međunarodne konferencije uz podršku zvaničnih Zagreba i Beograda, kojom bi bila ojačana BiH i smanjena napetost u regionu.
U analizi CEIS, kome su na čelu austrijski diplomati, bivši visoki predstavnik ze BiH ambasador Volfgang Petritč i specijalni koordinator Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu Erhard Busek, predloženo je održavanje međunarodnog samita na visokom nivou početkom 2007., u vrijeme njemačkog predsjedanja Evropskom unijom.
CEIS prije svega očekuje potpisivanje deklaracije u kojoj bi se nedvosmisleno potvrdio teritorijalni integritet BiH i njenih granica.
Takav dokument trebalo bi da potpišu čelni ljudi BiH, Hrvatske i Srbije, što bi doprinijelo smirivanju napetosti u BiH i okolnom području.
Sličnu inicijativu o sazivanju međunarodne konferencije nedavno je iznio i hrvatski premijer Ivo Sanader koji je tražio da na takvom skupu budu razmatrani izmjena Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. i potvrda ustavnih promjena u BiH.







0 Comments