Pijemo vodu iz azbestnih cijevi

by | jun 25, 2014 | Novosti, Priča dana | 0 comments

Iako je upotreba azbesta, koji je dokazano kancerogen, zabranjena u Evropskoj uniji, nadležni u Crnoj Gori uvjeravaju da je rizik po zdravlje građana minimalan. Trenutno u vodovodnim sistemima u Crnoj Gori ima oko 609 kilometara “spornih” cijevi, pišu Dnevne novine.

“Prema podacima dobijenim iz vodovodnih i kanalizacionih preduzeća, sada u vodovodnim sistemima u Crnoj Gori ima oko 609 kilometara cement-azbestnih cijevi. U zavisnosti od starosti pojedinih gradskih vodovoda učešće ove vrste cijevi u strukturi vodovodne mreže kreće se od nekoliko procenata do 70 odsto, kao što je slučaj u Ulcinju”, rekao je Siniša Stanković iz Ministarstva turizma i održivog razvoja.

U Institutu za javno zdravlje smatraju da su štetni efekti azbesta vezani za disajne puteve jer su udahnute čestice azbesta dokazano kancerogene, prenosi portal CdM.

“U Crnoj Gori nije rađeno ispitivanje uticaja korišćenja azbestno-cementnih cijevi na zdravlje stanovništva, a nije nam poznato da su vršena takva istraživanja u drugim zemljama. Najveći rizik za zdravlje je kod radnika koji rade na rekonstrukciji građevinskih objekata koji u sebi imaju azbest. Rizik predstavlja udisanje prašine u kojoj ima vlakana azbesta jer njihovo prisustvo u alveolama pluća dovodi do štetnih efekata”, kazali su listu iz IJZ.

Iz JP Vodovod i kanalizacija Podgorica kažu da rade na rekonstrukciji postojeće vodovodne mreže, koja podrazumijeva i zamjenu azbestnih cijevi, polietilenskim ili cijevima modularnog liva-ductil.

0 Comments

Submit a Comment