Budući predsjednik Slovačke, Andrej Kiska, koji na funkciju stupa 15. juna, svoju predsjedničku platu dijeliće siromašnim Slovacima kojima u teškoj situaciji država nije u situaciji da pomogne.
“Moj plan je da mi najveće dobrotvorne organizacije, kao što je Liga protiv raka, koje neposredno poznaju porodice koje se bore protiv sudbine, a država nije u situaciji da im pomogne, odaberu nekoliko slučajeva kojima će se dijeliti moja plata“, rekao je Kiska.
Imućan je i filantrop, a humanitarna organizacija “Dobri anđeo” koju je osnovao pomaže ljudima u Slovačkoj i Češkoj koji su u teškoćama zbog bolesti.
Plata predsjednika Slovačke, sa svim stalnim dodacima, dostiže oko 8.000 eura.
Novi predsjednik Slovačke neće biti jedini predsjednik u Srednjoj Evropi koji se odriče plate, pošto Miloš Zeman daje mjesečno 2.400 eura, to jest trećinu svojih predsjedničkih primanja za otplatu državnog duga Češke.







0 Comments