Japanac preuzeo komandu na MSS

by | mar 10, 2014 | Zanimljivosti | 0 comments

Astronaut Koiči Vakata (50) je preuzeo juče komandu nad Međunarodnom svemirskom stanicom (MSS) i on je prvi Japanac koji će voditi jedinu svemirsku stanicu sa stalnom ljudskom posadom koja kruži oko Zemlje, prenose onine mediji.

Vakata se na MSS nalazi od 7. novembra, kada je stigao s još dvojicom astronauta, i do sada je radio kao inženjer leta.

“Ponosan sam kao Japanac što mi je povjerena ova važna dužnost. Mislim da to odražava povjerenje koje je Japan stekao posljednjih godina”, rekao je Vakata tokom svečanog preuzimanja dužnosti.

Dosadašnji komandant MSS Oleg Kotov, inženjer leta Sergej Rjazanski, obojica Rusi, te američki astronaut Majk Hopkins, trebali bi da napuste stanicu danas i vrate se na Zemlju. Njihove zamjene trebale bi da stignu na MSS 26. marta.

MSS kruži oko Zemlje na visini od 420 km, a od novembra 2000. godine ima stalnu ljudsku posadu koja se izmjenjuje u redovitim razmacima. Do sada su na MSS bili astronauti iz 15 zemalja.

 

0 Comments

Submit a Comment