Ubrzano otapanje arktičkog leda koje je posljedica klimatskog otopljenja utire put neviđenoj ‘seobi’ patogenih mikroba koji prijete morskim sisara, a možda i ljudima, upozoravaju naučnici.
“Uviđamo da s klimatskim promjenama postoji dosad neviđena mogućnost da se patogene materije premještaju u novu okolinu i uzrokuju bolesti”, rekao je Michael Grigg, parazitolog u Američkom institutu za alergije i zarazne bolesti.
“Led je velika ekološka brana za patogene materije i s porastom temperature na Arktiku one mogu preživjeti i doći u dodir s novim osjetljivim domaćinima koji nisu imuni na te mikrobe jer im ranije nisu bili izloženi”, rekao je na godišnjoj konferenciji Američkog društva za razvoj nauke (AAAS).
Novi soj parazita nazvan Sarcocystis pinnipedi koji je dosad bio ‘zarobljen’ u arktičkom ledu, pojavio se nedavno i uzrokovao pojačanu smrtnost sive foke i drugih ugroženih sisara na Arktiku, poput morskih lavova, morževa i polarnih medvjeda, grizlija na Aljasci pa sve do juga Britanske Kolumbije u Kanadi.
Osim toga, parazit koji se inače nastanjuje na mačkama, nazvan Toxoplasma gondii pronađen je kod bijelih kitova (beluga) u arktičkim vodama, što dosad još nije viđeno, rekao je naučnik.
“Malo toga znamo o sposobnosti biljaka, životinja i ljudi da se prilagode nevjerovatno brzom ritmu klimatskih promjena”, istaknuo je Christopoher Field, profesor biologije na univerzitetu u Stanfordu u Kaliforniji. Ta se brzina, smatra, ne može uporediti s onom iz vremena prvih velikih klimatskih promjena, hlađenja planeta prije više od 50 miliona godina, prenose mediji.







0 Comments