Svjetska banka smatra da Crna Gora treba blago da poveća stopu poreza na dodatu vrijednost (PDV) ukoliko se pogoršaju ekonomski uslovi, navodi se u preporukama te institucije crnogorskoj Vladi, koje su prezentovane u danas predstavljenom izvještaju za dugoročni ekonomski oporavak Crne Gore.
SB matra da za taj potez ima prostora jer Crna Gora ima najniže poreske stope u regionu.
Ocjena SB je i da Željezara, uprkos prodaji turskoj kompaniji Toščrelik, sa sadašnjim proizvodnim kapacitetima i tehnološkim ograničenjima ne može postati temelj dugoročne ekspanzije izvoza koji bi podstakao rast ekonomije, prenosi portal Vijesti.
SB smatra da bi “potpuno i iznenadno zatvaranje KAP-a imalo veliku političku cijenu”.
“Nedostatak ulaganja, nagomilavanje neizmirenih obaveza prema EPCG i kreditne garancije koje su date, predstavljaju oblak na horizontu njegove budućnosti. Sa negativnom dodatom vrijednošću i sadašnjom tehnologijom, KAP ne može biti izvor ekspanzije izvoza. Vlada je predložila da se potraže investitori koji bi koristili proizvedeni aluminijum, ali bi i u sadašnjim okolnostima bilo efklasnije za cijelu ekonomiju da uvozi aluminijum koji bi se koristio kao repromaterijal”, objašnjeno je iz SB.







0 Comments