Ukrajinski novinari okupili su se ispred zgrade Parlamenta Ukrajine kako bi protestirali protiv zakona koji bi se u budućnosti mogao koristiti u svrhu cenzure i ograničenja slobode izražavanja, javila agencija Anadolija.
Sporni zakon predviđa kaznu do pet godina zatvora za onog ko plasira lažne informacije o drugoj osobi, podatke koji vrijeđaju tuđe dostojanstvo i poštovanje, te za one koji počine klevetu.
Noseći prazne transparente, koji simboliziraju cenzuru, ispred zgrade Parlamenta Ukrajine danas okupilo 100-tinjak novinara. U znak protesta protiv zakona brojni dnevni listovi i magazini objavili su crnu posljednju stranu.
Zakon, koji će na dnevnom redu Parlamenta Ukrajine biti sljedeće sedmice, privukao je pažnju i međunarodnih krugova. Strani posmatrači su iskazali zabrinutost zbog zakona koji može biti uvod u potpuno ograničenje medijskih sloboda.







0 Comments